V noci na sobotu si tak užili jedno nedobrovolné dobrodružství. „Po několika podezřelých událostech na pastvinách, kde se objevují vystresované a odřené ovce, které se někdo snaží zřejmě chytat a cosi s nimi zamýšlí, je vypuštění koní prozatímním vrcholem těžko uvěřitelného jednání," zdůraznil jednatel sdružení Jiří Novotný.

Koním se nakonec nic nestalo. Vandalové přesto ročně způsobí sdružení škody za desítky tisíc korun. „Občas někdo ukradne jehně nebo třeba roztrhá síťové ohradníky. Ztrácí se ale i třeba ovocné stromky vysázené kolem cest, nebo nádoby na vodu z pastvin, kde pak koně a ovce zírají, co se to děje. Někdo se zase baví tím, že rozřeže kýble na žrádlo. S vandalismem se tak setkáváme docela často, vypuštění koní se ale může podepsat škodou na majetku jiných lidí nebo na něčím zdraví i životě. Nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby se někdo splašenému koni postavil do cesty," upozornil jednatel.

Zvířata se změnila

V případě úhynu kozy nebo ovce se škoda pohybuje v tisících korunách, u koní jsou to však podle Novotného desítky nebo dokonce stovky tisíc. „Nehledě na to, čím si zvířata musejí projít. Třeba u těch, která se ještě nedávno s chovateli mazlila, teď vnímáme, že se lidí straní. Ovce jsou odřené, někdo je musí nahánět. Dravec to určitě není, to bychom poznali," tvrdí Novotný.

Jinde v regionu týrání zvířat přímo na pastvinách nezaznamenávají. Třeba společnost Agros Vyškov – Dědice chová na pět set dvacet kusů skotu. „Zvířatům se naštěstí nikdo nemstí. Žádný takový případ nepamatuji. Spíš se setkáváme s krádežemi. Třeba zloději nám ukradli vedení k portálovému jeřábu, škoda tehdy byla sedmdesát tisíc korun," připomněl předseda představenstva dědické společnosti Cyril Sigmund s tím, že družstvo zaměstnává na čtyřiadvacet hodin denně hlídače.

Podle vyškovského zemědělce Jiřího Krutílka je variantou i trvalá přítomnost pasteveckých psů u stáda. „Dobře vycvičený pastevecký pes ovcím neublíží. Otázkou zůstává, jak to bude s případným vandalem a jeho napadením ze strany psa, na čí stranu se postaví zákon," poznamenal Krutílek.

Novotný však upozorňuje na prostší řešení – všímavost lidí. „Pastviny teď důkladněji hlídáme, ale jsou to samozřejmě další náklady navíc. Prosíme proto všechny, kdo by si podezřelého chování v okolí pastvin všimli, nebo něco zaslechli, aby informace sdělili policii," žádal Novotný.

Právě policisté už oznámení obdrželi. „Budeme ho dál šetřit. Případ je však na začátku, ještě ani není vyčíslená škoda," informovala vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

Kromě několika poškození ohradníků z minulých let připomněla také vloupání do klubovny v Bohdalicích-Pavlovicích, kdy zloděj způsobil občanskému sdružení krádeží alkoholu, cigaret a peněz škodu necelých pět tisíc korun.