Procházky bez čepic a rukavic, posedávání na lavičkách i příležitost sportovat venku. Tak vypadal Štědrý den na Vyškovsku, který byl nezvykle teplý. A mimořádně klidný. Nejinak tomu bylo i v následující sváteční dny. Pokud něco dělalo problémy, tak zejména silný vítr. Na Vyškovsku způsobil pád několika stromů.

„Vyjížděli jsme ke dvěma událostem, kdy spadlý strom zasahoval do silnice. Jeden případ se v noci na středu stal v Ježkovicích, druhý o pár desítek minut později v Nížkovicích," informoval mluvčí krajských hasičů David Jirouš.

Naznačil, že zatímco dlouhodobý denní průměr výjezdů je pětadvacet, hasiči na jihu Moravy zasahovali v průběhu Štědrého dne pouze u třinácti událostí.

Silný vítr foukal po celý den i na Štěpána. Výstraha meteorologů platila pro celý kraj. Na Boží hod vánoční pak jednotka vyškovských profesionálů vyjížděla otevřít byt v Hybešově ulici. „Hořel v něm adventní věnec. Dveře jsme otevřeli bez poškození," řekl mluvčí.

Policisty regionu zaměstnalo na Štědrý den vloupání do skladu ve Slavkově u Brna, odkud zmizelo osobní auto značky Škoda Felicia. „Auto se nicméně našlo v Heršpicích. Po pachateli krádeže pátráme, případ je tak dál v šetření," ujistila mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Ve sváteční dny její kolegové pak často asistovali u podnapilých lidí, kteří například vyhrožovali zdravotníkům napadením. Fyzicky napadnout manželku měl i dvaadevadesátiletý důchodce z Velešovic. „Měl zároveň hrozit, že si ublíží. Nakonec se však nic takového nepotvrdilo. Na místě byl také lékař, muž ani nikdo další nicméně zdravotnickou pomoc nepotřeboval," sdělila mluvčí k případu, který se stal na Boží hod vánoční.

Policisté nezasahovali ani u žádné vážnější dopravní nehody. Pomohlo tomu také to, že silnice na Vyškovsku byly po celé svátky holé a sjízdné bez omezení. Klidné chvíle si tak užili také silničáři. „Směna nastupuje vždy až večer pouze jako pohotovost. S ohledem na to, jaké máme počasí, je to dostačující," podotkl šéf vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

Zástupce primáře chirurgického oddělení vyškovské nemocnice Jiří Poledník označil sváteční dny jako standardní víkend. „S ohledem na to, že venku panuje téměř jarní počasí, jsme ani moc nepočítali s nějakými pády a zlomeninami. Pokud někdo chodí, tak především lidé s bolestmi břicha," poznamenal Poledník.

Mezi takové rozhodně nepatřil Martin Greguš z Pustiměře, i když si cukrovinek užil víc než dost. „Vánoce jsem strávil tradičně, jako vždy jsem ležel u televize s plnou haldou cukroví a chlebíčků a užíval jsem si klidu a pohody. Škoda jen, že je to vždycky tak krátké a musím zase do práce," krčil rameny Greguš.