Mnoho lidí totiž k předvánočním nákupům využívá internet a na poštovní doručovatele a přepravní služby se tak v tomto období začínají hrnout hory balíků.
Na nápor se pošta připravuje už od října. „Předvánoční období pro nás představuje nejvytíženější část roku, proto se připravujeme vždy s předstihem. Podle potřeby upravujeme otevírací dobu na pobočkách, přijímáme brigádníky nebo roziřujeme počet aut. Samozřejmě vždy tam, kde je to právě potřeba. Ani letošní rok není výjimkou,“ potvrdila mluvčí České pošty Marta Selicharová.
Množství doručených balíků stoupne podle ní před Vánoci až o třetinu. „Uvedené navýšení představují hlavně zákazníci internetových obchodů. Předpokládáme, že počet přepravených balíkových zásilek během vánočního období bude zase o něco vyšší než loni, už teď dosáhl nárůst zhruba třiceti procent,“ uvedla Selicharová.
Přes internet
Oblibu internetových obchodů potvrdil také Vyškovan Michal Zabloudil. „Část dárků nakupuji i přes internet, takže mi je doveze buď pošta nebo jiná zásilková služba. Zatím jsem žádný problém s dodáním balíku neměl,“ řekl Zabloudil.
Pokud však lidé nechtějí riskovat, že u nich doručovatel zazvoní s vánočním dárkem až po svátcích, vyplatí se s objednáním dárků neotálet nebo využít specializovaných služeb. „Zatím všechny zásilky doručujeme standardně. S blížícími se Vánocemi však doporučuji našim zákazníkům využít některého z produktů, u kterého garantujeme dobu dodání. Takové balíky doručujeme do druhého dne. Podle potřeby jsme ale připraveni doručovat zásilky také ve večerních hodinách nebo o sobotách,“ podotkla Selicharová.
Ještě důležitější roli hraje čas při objednávce ze zahraničí. Týká se to hlavně zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. „Celní řízení sice za adresáta zařídí pošta, letos se však snížila hranice, kdy jsou zásilky osvobozené od cla a daně z přidané hodnoty. Kvůli tomu se zvedl počet zásilek, u kterých se musí určit hodnota a dopočítat daň, popřípadě clo. To prodlužuje dobu odbavení,“ řekla mluvčí celníků Lada Temňáková. Clo se vyměřuje až od hodnoty zásilky nad sto padesát euro.
Od pohlednic k smskám
Přestože s balíky mají pošťačky plné ruce práce, oproti dřívějším rokům se jim v poslední době ulevilo, aspoň co se týká vánočních pohlednic. K vánočnímu a novoročnímu přání totiž lidé využívají stále víc moderních technologií. „Já jsem starší ročník, takže ještě tradici posílání papírových pohledů dodržuji. Ale využívám už také internet nebo esemesky,“ poznamenal Zabloudil.
Podobně to vidí také zaměstnanci pošty. „Můžu potvrdit, že obecně klesá počet doručených listovních zásilek, nejde jenom o vánoční pohledy. Pokud lidé chtějí, aby vánoční přání došlo včas, je dobré dopisy a pohlednice vhodit do schránky nejlépe týden před Štědrým dnem,“ upozornila Selicharová.
Včasné podání je jen jeden ze způsobů, jak zajistit, aby zásilka dorazila včas a v pořádku. Kromě pečlivého vyplnění adresy je například také potřeba balík řádně zabalit, aby byl jeho obsah účinně chráněn proti možnému poškození při kontaktu s jinými poštovními zásilkami.
Ne všechny balíky ovšem mají naději dorazit k příjemci. „Stane se to v případech, kdy zákazník pošle balík s obsahem, který nesmíme přepravovat. Takové případy se sice objevují jen zřídka, ale občas na ně narazíme,“ poukázala Selicharová.
Proti poštovním pravidlům je tak přepravovat balíky, které obsahují prskavky, dýmovnice nebo jinou pyrotechniku. Zákaz se týká také tlakových lahví, pistolí, hořlavin, sprejů, omamných, jedovatých nebo žíravých látek a živých zvířat.