Obyvatelé okresu by si měli pospíšit s vyřizováním svých záležitostí na úřadech. Po svátcích už můžou mít smůlu. Leckde totiž úředníci vůbec nepůjdou do práce. Například v Bučovicích „mají padla“ už jedenadvacátého prosince.

„Rozhodli jsme se ve zbývající části roku pro hromadnou dovolenou. Jednak v tu dobu přichází minimální počet lidí, ale nemáme také skoro žádné resty. Většinu občanských průkazů a řidičáků jsme již vyřídili,“ vysvětlil tajemník bučovické radnice Antonín Kotrba.

O moc lépe na tom nebudou ani Rousínované. „Většina úředníků v práci nebude. Pokud někdo přijde s něčím důležitým, bude záležet, zda najde příslušného pracovníka. Poslední den v roce budeme mít zavřeno,“ informovala rousínovská tajemnice Ludmila Havlíčková.

To samé platí také pro Ivanovice na Hané. Slavkovská radnice bude zavřená oba pracovní dny po vánočních svátcích. „Na Silvestra lidé mohou přijít na městský úřad až do dvanácti hodin,“ uvedl tajemník slavkovského městského úřadu Pavel Dvořák.

Nějaké výrazné omezení naopak nepocítí Vyškované. „Budeme pracovat jako v jiné dny. I když nebudou sedmadvacátého a osmadvacátého prosince hodiny pro veřejnost, lidé si mohou domluvit individuálně schůzku. Pak záleží jen na tom, zda příslušný úředník nebude na dovolené,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Na Silvestra končí ve Vyškově návštěvní hodiny o půl dvanácté.

Na rozdíl od čekatelů na úřadech nemusí mít pacienti obavy, že by o svátcích nenašli ve vyškovské nemocnici potřebnou péči. „Všechna oddělení budou běžně otevřená. Kde je méně pacientů, budou v chodu třeba jen dvě stanice, a ne všechny tři. Jinak ale provoz jednotlivých oddělení ani ambulancí nijak neomezíme,“ řekla ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Lékařskou pohotovost o letošních svátcích zabezpečí zdravotníci ve Vyškově a vzhledem k sudému týdnu také ve Slavkově. Na Štědrý den a první a druhý vánoční svátek budou sloužit jako o víkendech. To znamená od osmi hodin ráno do osmi večer.

Volno neplatí také pro pracovníky řady institucí. Turistické informační centrum ve Vyškově bude v provozu i mezi svátky v obvyklou otevírácí dobu. Na Silvestra však pracovníci zavřou hned po obědě.

Zatímco maminky budou vyvařovat, tatínci mohou vzít své ratolesti do bučovického muzea na výstavu železničních modelů, která bude přístupná až do osmnáctého ledna. Na Štědrý den, na Boží hod, na Silvestra a na Nový rok bude muzeum zavřené. Na Štěpána, ve středu šestadvacátého prosince, budou vláčky k vidění odpoledne.

Problém nebude ani s návštěvou Muzea Vyškovska. „Kromě Štědrého dne a Silvestra je muzeum přístupné i o svátcích včetně Nového roku. Sváteční otevírací doba je stejná jako víkendová,“ řekl ředitel František Korvas.

město

27. a 28.12.

31.12.

Bučovice

zavřeno

zavřeno

Ivanovice na Hané

omezeně

zavřeno

Rousínov

omezeně

zavřeno

Slavkov u Brna

zavřeno

do 12:00

Vyškov

omezeně

do 11:30

Zdroj: městké úřady