Stačí chvilka nepozornosti a předvánoční nákup skončí zklamáním, které dokáže pěkně zkazit nejkrásnější svátky v roce. Zloději jsou obratní a trpělivě čekají na situace, kdy někdo třeba jen na chvilku nedává před supermarketem pozor na svoje věci.

„Přestože se snažíme lidi upozorňovat na riziko krádeží, stále si mnozí nedávají pozor. Řešili jsme už tři případy, kdy ve Vyškově využili zloději toho, že nakupující nedávali pozor na své věci. Jednou to bylo na parkovišti u supermarketu Lidl a dvakrát u Kauflandu,“ informoval mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Podle něj se obětí zlodějů stávají hlavně ženy. „Nechají si peněženku či mobily v košíku a pak dávají věci do auta. Někdy dokonce vniknou zloději přímo do auta, i když je majitel nedaleko,“ popsal mluvčí. Lupič si tak může přijít na pěkné peníze. „V jednom případě to bylo šest tisíc korun, v dalším dokonce osm tisíc,“ upřesnil Gryc.

Policie se proto snaží víc parkoviště hlídat. Kontroly tam posilují i strážníci. Nenechavci se ovšem snaží sehnat zboží za pět prstů i přímo v obchodech. „Největší problém je v Kauflandu. Tam je teď nejvíc zákazníků. Lidé kradou například parfumerii, alkohol, ale také potraviny,“ upřesnil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček

Zloději nešetří ani smrčky či borovice v lesních školkách. „Většinou se jedná o lidi z vesnic sousedících s lesy a naše bývalé zaměstance,“ potvrdil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík. Lesníci proto porosty smrků a borovic hlídají.

„Lesní stráž je v pohotovosti. Obhospodařujeme ale obrovský prostor, který nejsou pracovníci schopni zcela uhlídat,“ vysvětlil lesní správce. Lidem, které stráž chytne při činu, hrozí až tisícikorunová pokuta. „Pokud ji na místě nezaplatí, může mnohem větší částku stanovit obecní úřad,“ upozornil Pavlík.