Zvyk koupit živého kapra a dát ho před Štědrým dnem do vany neupadá. Rybáři ovšem před podobnou praxí varují.

Kapr ve vaně je oblíbeným zpestřením předvánoční atmosféry zvlášť pro děti. „Kapra ještě nemáme, manžel ho bude teprve kupovat. Bereme vždy živého, protože syn ho rád vidí ve vaně,” řekla jedna ze zákaznic.

Před takovým počínáním ovšem varuje vyškovský rybář a prodejce ryb Alois Najman. „Ryba, kterou dá člověk po nákupu do vany, je vystresovaná. Lepší je, když si ji člověk nechá hned na místě zabít, i kdyby to bylo třeba tři dny předem,” vysvětlil Najman.

Na odbyt jdou pstruzi

Vyškovské prodejny v ulici Dukelské a na kamenné tržnici zaznamenaly slušný nápor už během prvních dnů od otevření. „Zájem je velmi slušný, za první tři dny jsme prodali na sedm metráků ryb. Kromě kaprů jdou hodně na odbyt pstruzi, máme totiž v nabídce nejen pstruha duhového, ale také speciální druh duhový-lososovitý,” popsal Najman.

Podle jeho slov si lidé nechávají ryby také často přímo upravovat. Kromě kaprů a pstruhů nabízí ve Vyškově také amury, štiky a sumce. Nejvíce na odbyt jde kapr výběr, tedy kapr přesahují vahou dva a půl kilogramu.

V příštích dnech zavítají mobilní prodejny ryb do Bošovic, Křenovic a jiných obcí na Vyškovsku. „Zdržíme se v každé obci půl hodiny, případně déle podle zájmu a potom pokračujeme do další vesnice. Každé naše vozidlo udělá denně dvanáct až čtrnáct vesnic,” uvedl mobilní prodejce ryb Zdeněk Ševčík.

Nekuchat

Mobilní prodejci na rozdíl od stálých prodejen nenabízí úpravu ryb. „Zabít rybu na požádání zákazníka můžeme, ale kuchat už ne. Veterinární podmínky totiž říkají, že pro kuchání musí mít prodejce tekoucí vodu a tu my nemáme,” vysvětlil Ševčík.

Mobilní prodejna dvakrát zakotví střídavě v Bošovicích a před křenovickým nákupním střediskem. Nabízí kromě kaprů také amury a tolstolobiky.

S vánoční nabídkou přichází také celoroční prodejna za autobusovou točnou v Pístovicích. „Kromě naší pístovické prodejny, která je otevřená denně, prodáváme dnes a v pátek v Rousínově na náměstí,” řekl Antonín Srna z pístovické prodejny.

Přehled cen vánočních ryb za kilogram na Vyškovsku:

kapr výběr 90 Kč
kapr I. třída 80–83 Kč
pstruh 130–135 Kč
amur 92–95 Kč
tolstolobik 55–60 Kč
štika 200–250 Kč
sumec 200–240 Kč

Prodejní místa na Vyškovsku:

Vyškov tržnice a Dukelská ulice

8–17 h denně do 23.12.

Pístovice 9–18 h denně do 23.12.

Rousínov 10–17 h (st, pá)

Bošovice 13–13.30 h (čt)

Křenovice 14–14.30 h (st, pá)

Zdroj: prodejci ryb