Náročné práce prováděli v rozmezí uplynulých tří let odborníci z varhanářského závodu Antona Škrabla z Rogašky Slatiny ve Slovinsku. Náklady dosáhly na téměř 6,8 milionu korun.

„Restaurátorské práce byly zahájeny demontáží píšťalového fondu. Následovalo provedení průzkumu jednotlivých dílů a vyhodnocení poznatků. Po vydání povolení vývozu památky byl rozebraný fond převezen do ateliéru restaurátorské firmy. Ve slovinské dílně byly také zhotoveny kopie dílů, které nebylo možné restaurovat, jako byly hrací stůl, traktura, vzdušnice a vzduchová soustava,“ popsala projektová manažerka Marie Matějů.

Během prací se konaly v dílně kontrolní dny, jejich součástí byly konzultace k jednotlivým postupům. „Následně byly díly kompletovány, baleny a přivezeny zpátky do bučovického kostela. Jeho levá boční loď sloužila jako depozit, do kterého se jednotlivé části nástroje ukládaly. Následovala náročná instalace a ladění,“ doplnila Matějů.

Varhany získaly původní vzhled

Nástroji se díky zásahům vrátila jeho původní autenticita, vzhled a plnohodnotná funkčnost. „Zrestaurované unikátní mechanické romantické varhany s pomocnými zařízeními fy Brauner včetně zrestaurované varhanní skříně s uměleckořemeslnou a sochařskou výzdobou jsou jedinečným nástrojem daného slohového období a obohacují tak region po historické i stylově-zvukové stránce,“ zdůraznila manažerka.

Práce na skříni varhan přitom restaurátoři provedli už předloni. Výdaje tehdy dosáhly na skoro osm set padesát tisíc korun.

Obnova varhan je součástí projektu revitalizace kostela Nanebevzetí Panny Marie, na níž bučovická farnost získala grant z Fondů Evropského hospodářského prostoru. Významnou podporu poskytl také Jihomoravský kraj. V Bučovicích přispívali také návštěvníci benefičních koncertů.

Varhany pro kostel vyrobila uničovská firma bratří Braunerů v roce 1897 za více než čtyři tisíce zlatých. Firma využila stávající neobarokní varhanní skříň s výzdobou pocházející patrně ze staršího nástroje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stará pošta v Rousínově ožije. Vzniknou apartmány i nová restaurace

Zdroj: Vizualizace: ateliér Livingstav, Koláž: Deník/Jakub Dostál