Někde teče včelařům čerstvý lipový med, jinde jim ale tečou jenom slzy. Varroáza zahubila včelstva i na Vyškovsku. Roztoč se přemnožil kvůli dvěma po sobě jdoucím teplým zimám.

„Zaznamenali jsme vyšší úhyny. Buď došlo k nové invazi nebo včelaři roztoče podcenili. Celkově máme údaje o dvaadvacetiprocentním výskytu tohoto škůdce na Vyškovsku,“ řekl Bohumil Pantůček z krajské veterinární správy. Ten dělal laboratorní rozbory zimního spadu z úlů. Neoficiálně jsou ale ztráty daleko vyšší.

„Včelaři lžou, protože se za varroázu stydí. Realitou je polovina uhynulých včelstev . Na severu okresu, kde byla zima studenější, je ztráta kolem dvaceti procent. Na jihu až kolem osmdesáti,“ řekl Miroslav Sedláček, předseda okresního výboru včelařů, který se včelařinou živí na plný úvazek a ani on se nevyhnul ztrátám, zejména kolem Bučovic.

Za pravdu mu dává dlouholetý včelař z Nemochovic Libor Hanousek. „Měli jsme na Vyškovsku kolem osmi set včelstev, teď jich budou zhruba čtyři stovky. Úhyn není plošný. Někde odešla jedna či dvě včelstva, ale někteří včelaři přišli i o osmdesát procent,“ potvrdil Hanousek. Zdůraznil, že právě nyní je nejvyšší čas na léčbu. „Zavíčkovaný plod se musí natírat léčivem. A to nejvýše do poloviny dubna. Pak už hrozí, že se léčivo dostane do medu. Další přeléčení se provádí na podzim,“ doplnil Hanousek. Podle něj je největší problém v tom, že roztoč se už dostal do všech úlů na Vyškovsku. „Nesvědomití včelaři špatně nebo vůbec neléčili. Neléčené včelstvo uhyne do tří let po objevení roztoče,“ postěžoval si Hanousek.

Podle jeho slov se varroáza dostala na Vyškovsko už v roce 1982. „Tehdy vyhlásily úřady ochranné pásmo kolem Kučerova. Včelaři museli zlikvidovat všechna včelstva v rozmezí pěti kilometrů. Bohužel se kvůli tomu, že nebezpečí podcenili, šířil roztoč dál,“ kroutí hlavou Hanousek.

Český svaz včelařů odhaduje, že do konce dubna mohou úhyny včelstev v České republice dosáhnout až na sto padesát tisíc. Kvůli vysokému věku včelařů hrozí, že značná část jich chovy vůbec neobnoví.

Kromě varroázy je pohromou také včelí mor. „Na Prostějovsku je už téměř sto čtyřicet ohnisek,“ uvedl Jan Rek z Křečkovic, který se obává, že ze sousedního okresu se mor brzy přenese i na Vyškovsko.