Jako blesk z čistého nebe přišla před víc než měsícem na Slavkovsko informace, že v záchrankách přestane jezdit až na akutní případy lékař. A přestože se nová koncepce fungování zdravotnické záchranné služby, která platí od začátku srpna, u obyvatel této části regionu ani zástupců obcí s nadšením nesetkala, návrat k předchozímu stavu podle všeho není možný.

„Nejvíc mě mrzí, že informace o chystané změně přišly pozdě. Skoro to působilo, jako kdyby je někdo záměrně držel pod pokličkou. Taková situace totiž nahrává k nejrůznějším spekulacím. Někteří lidé si třeba mysleli, že záchranná služba ve Slavkově nebude vůbec. Přitom záchranáři tady zůstávají," vysvětlil starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát.

Radnice proto uspořádala setkání starostů s vedením jihomoravské záchranky, která měla nové fungování záchranné služby řešit. „Účastnil se ho také ředitel záchranné služby Milan Klusák se svým náměstkem a s nimi i vedoucí lékařka vyškovské záchranky Jitka Hanslianová," uvedl slavkovský starosta.

Záchranáři jim podle jeho slov předvedli, že jsou na rizikové situace připravení. Problém tak zůstává především s dojezdovým časem lékaře. „Není to ani tak otázkou Slavkova, jako spíš obcí na jihu okresu, jako jsou Bošovice, Lovčičky, Milešovice, Otnice a další. Tato část regionu je totiž na pomezí výjezdových území jednotlivých základen. Zasahují tam proto lékaři z Pohořelic a Kyjova, kteří to mají poměrně daleko," doplnil Charvát.

To potvrdil i bošovický starosta Jaroslav Šimandl. „Se současnou situací spokojený opravdu nejsem. Záchranka garantovala, že k nám v případě potřeby lékař dorazí včas. Osobně si ale myslím, že dodržet zákonnou lhůtu dvaceti minut bude problém. Jako starosta s tím ale nemohu nic udělat, protože tato změna je založená na rozhodnutí krajského zastupitelstva, na které nemám vliv," podotkl Šimandl.

Jeho obavy přitom neoprávněně rozhodně nepůsobí. Portál mapy.cz totiž dojezdový čas z Kyjova i Pohořelic do Bošovic počítá na dobu přesahující čtyřiceti minut. Aby lékař stihl dojet ve dvacetiminutovém limitu, musel by jet v průměru víc než dvakrát rychleji než běžný řidič. V případě Kyjova by musela jeho průměrná rychlost dosáhnout devadesáti kilometrů v hodině, v případě Pohořelic téměř sto dvaceti kilometrů v hodině, pokud by lékař zvolil trasu, kterou server vyhodnotil jako nejrychlejší. I přesto, že druhá trasa vede asi ze dvou pětin po dálnici, se udržení podobné rychlosti i se zapnutým majáčkem podle motoristů jeví jako obtížné.

Nejásají tak ani v Lovčičkách. „Z Kyjova se k nám do dvaceti minut dojet určitě nedá. To už je asi lepší vyjet z Brna, odsud se k nám dá teoreticky dostat i za patnáct minut. Doufejme, že to mají dobře spočítané a lékař v případě potřeby dorazí včas," myslí si například Marie Krausová z Lovčiček.

V Milešovicích už měli možnost nový záchranný systém vyzkoušet na vlastní kůži. „Poslední sobotu v srpnu našeho obyvatele pobodaly vosy tak, že upadl do kómatu. Sanitka se záchranáři ze Slavkova u Brna tady byla za deset minut, ještě předtím, za zhruba osm minut přiletěl vrtulník s lékařem, protože situace byla vyhodnocená jako kritická. Z nového fungování záchranné služby proto obavy nemáme. Pokud všechno půjde tak, jako v případě s vosami, nemáme k nespokojenosti nejmenší důvod," pochvaloval si starosta Milešovic Michal Polanský.

Starostové obcí Slavkovska přesto mají v plánu sejít se znovu za tři měsíce, aby mohli nové fungování záchranné služby vyhodnotit. „Ani v případě, že budeme nespokojení, asi k návratu k předchozímu systému nedojde. Můžeme se ale pokusit o odstranění nedostatků nového systému, pokud se ukáže, že má slabiny, aby byla bezpečnost obyvatel co nejvyšší," plánuje slavkovský starosta.