„Celkem tehdy evidoval dvě stě šedesát včelstev. Prvním předsedou byl katecheta František Venhuda, který zemřel 13. srpna 1934 a za celé období se ve spolku, později včelařské organizaci, vyměnila ve funkcích celá řada místních včelařů,“ připomněl současný předseda základní organizace Českého svazu včelařů Jan Šubrt.

V roce 1970 začal v organizaci pracovat ve funkci okresního instruktora Libor Hanousek, který byl v celé její historii nejvýznamnějším členem a chovatelem včelstev. Dlouhá léta vedl okresní svaz včelařů, zasloužil se také o popularizaci včelařství mezi mládeží a včelám zůstal věrný až do důchodu.

Při odvolání u Krajského soudu v Brně dostal muž podmínku. Ilustrační foto.
Znásilněná mužem z Vyškovska se chtěla zabít, případ teď prověří ministr Blažek

„Do jeho úmrtí v říjnu 2012 byl členem výborů na různých stupních až po ústřední výbor Českého svazu včelařů. Aktivně choval na dvě stě včelstev a stal se soudním znalcem při řešení sporů v oblasti včelařství. Ze své praxe přispíval řadou odborných článků do včelařských časopisů a v roce 1991 napsal, zejména pro mladé včelaře, velmi dobře oborníky hodnocenou knihu s názvem Začínáme včelařit,“ doplnil Šubrt.

Zdůraznil, že včelaři musí neustále zápasit o udržení svého postavení ve společnosti a o udržení potřebných počtů včelstev v krajině.

„Již mnohokrát bylo zdůrazňováno, že bez včel není na planetě Zemi života. Přesto nás v naší zájmové činnosti neustále doprovází negativně změny ve vývoji především dotační a cenové politiky, která se odráží v produkční i prodejní ekonomické stránce činnosti každého chovatele,“ vysvětlil předseda.

Slavnostní výroční schůze se konala čtrnáctého ledna na Obecním úřadě v Uhřicích.Slavnostní výroční schůze se konala čtrnáctého ledna na Obecním úřadě v Uhřicích.Zdroj: se souhlasem ZO ČSV Chvalkovice u Bučovic

Jednou z nejpodstatnějších změn, které ovlivňují úspěšnost včelaření v posledních letech, je podle něj stále se zhoršující zdravotní problematika v chovech včelstev, ale i změny klimatické a ekologické.

„Jedná se o změny rozmanitosti pěstovaných rostlin, jejich vhodnost pro včely a podobně,“ popisoval Šubrt.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v ČR: Její hnízda je nutné zlikvidovat do jara, zdůrazňuje včelař

S ozdravováním chovů i udržením činnosti organizace významně pomáhají také příspěvky od sponzorů z řad obecních úřadů a zemědělských podniků, které působí v okruhu katastru. Počet členů základní organizace je v současnosti osmadvacet včelařů a je stále otevřená pro přijímání nových, především mladších zájemců.