Příroda už kvete všemi barvami a včely pilně opylují květy stromů a rostlin. Obyvatelé regionu, kteří rádi mlsají med, letos určitě nepřijdou zkrátka. A včelaři Vyškovska si zatím mnou ruce.
Očekávají, že letošní sezona nechá na slabé minulé roky zapomenout. „Vyhlídky jsou zatím velice dobré, myslím, že letošní rok nahradí výpadky z minulých let,“ pochvaloval si třeba bučovický včelař Miroslav Sedláček. Hlavním důvodem zlepšení situace v okolí úlů je podle něj dobré počasí. „Loni se v prvních měsících střídala chladná a deštivá odbobí, to práci včel nesvědčí. Letošní rok je takový vyrovnanější,“ pokračoval Sedláček.
Ve stejném světle vidí letošní sezonu i další včelaři. „Teplý jarní nástup byl pro včely výborný. Šly o čtrnáct dní dříve do vývoje a následné příhodné podmínky způsobily velký nárůst počtu včel a to dokonce takový, že se včely rojí, s čímž se musí včelaři vypořádat,“ popsal letošní vývoj Libor Hanousek, který vede nemochovickou včelařskou stanici VČAS. „Pylová snůška z řepky je dobrá, z ovocných stromů přímo vynikající. Někde už se stáčí med,“ doplnil včelař.
Třetí z oslovených včelařů byl nicméně zatím opatrnější. „Zatím je to dobré, ale těžko říct, co bude v dalších měsících,“ vypověděl František Moravčík, který má včelařství v Ivanovicích na Hané.
Jaký reálný dopad bude mít nárůst produkce na ceny medu je otázkou. „Minimálně prvního medu bude dost, takže si myslím, že by ceny mohly jít dolů,“ myslel si Sedláček.
Jeho nemochovický kolega to ovšem nevidí s poklesem cen příliš růžově. „Loni byl neúrodný rok, takže včelaři přišli o všechny zásoby. Díky tomu část letošní hojné úrody nepůjde na trh, ale do rezerv, takže počítám, že cena medu pod sto korun za kilo neklesne,“ vyjádřil svou obavu Hanousek.
Část medové úrody mohou odebrat sami včely. „Kvůli vysoké ceně cukru a skutečnosti, že z trhu zmizel kvalitní, řepný cukr padne možná část květového medu na podzimní krmení,“ dodal Hanousek. Včelaři totiž odebírají včelám jejich přirozenou medovou potravu, kterou musejí nahradit cukrem.
Zájem prý trvá
O míře zájmu zákazníků mluví včelaři nejednotně. „Zájem roste každým rokem, lidé si čím dál více váží kvality produktů a vědí, že u včelařů kvalitu najdou,“ uvedl Sedláček.
Včelař z Nemochovic tento názor nesdílí. „Poslední dobou je velký problém prodat med za dobrou cenu, řekl bych, že zájem o med klesá,“ posteskl si Hanousek. Třetí ze včelařů nevidí situaci špatně, ale ani nějak závratně růžově. „Zájem o med je stabilní. Lidé, kteří jdou po nejnižší ceně nakupují v marketech, ale ti, kteří chtějí kvalitní med, chodí k nám,“ popsal svou zkušenost Moravčík.
Názor z ulice ovšem napovídá, že zájem o kvalitní med trvá. „Bereme med pravidelně u jednoho známého a jsme s ním spokojení,“ vypověděl třeba Vyškovan Josef Maženský. Vyšší cena ho neodradí. „Kupujeme u včelaře, protože domácí výrobky jsou kvalitnější než medy v obchodech, raději si připlatíme,“ dopnil konzument.
Včelí mor, který sužoval některé části regionu v minulých letech, zatím včelaře neděsí. „Zatím je včechno v pořádku, poslední kontroly, které se udály letos, byly negativní,“ popsal vyhlídky letošního roku bučovický včelař. Zákeřná nemoc trýzní pouze včely a včelaře. „I kdyby se mor objevil, lidé nemusejí mít obavu, jeho vir je na člověka nepřenosný. U včel je ovšem neléčitelný, proto se musí řešit radikálně, a to pálením úlů,“ uzavřel.