Malincí tvorové, kteří jsou symbolem píle a pracovitosti, přečkali ke spokojenosti včelařů letošní dlouhou zimu v dobré kondici. Chovatelé mají teď jiné starosti. Jaro začalo nečekaně brzy a včely jsou ještě oslabené.

„Kvůli tomu, že začaly příliš brzy teplé dny, včelky nestačí opylovávat všechny květy. Ty jsou už teď v plném rozpuku. Nejsou ještě tak silné a ze stromů tedy nenosí dost pylu ani nektaru. Všechny stromy teď vykvétají rychle za sebou. Například vrby a topoly odkvetly hned během asi tří dnů. Včely prostě nestíhají,“ objasnil jednatel svazu včelařů ve Vyškově a Hamiltonech Jaromír Tauš.

Není prý výjimkou, že třeba na třešních nikdo neuvidí jedinou včelu. „Létají totiž jen na strom, který je nejblíž úlu. Když má někdo velký sad, tak se klidně může stát, že ho včely neopylují. Tento problém může ohrozit jak sadaře, tak i chovatele, kteří můžou sklidit malé množství jarního medu,“ upozornil Tauš.

Ze špatné sklizně jarního medu má obavy například také včelař Jaroslav Čamlík z Bošovic.

„Včely nestíhají opylovávat. Zaplať pánbůh za to, že u nás ještě nekvete řepka. To se změní za pár dnů. Ale já předpokládám, že to už budou včelky dost silné na to, aby květy stačily dostatečně opylovat,“ informoval bošovický včelař.

V několika minulých dnech se trošku ochladilo a to včelaři jedině vítají. „Bylo by dobře, kdyby začalo pršet. Déšť by trochu zastavil kvetení. Vzhledem k tomu, že se včely nestačí rozvíjet, tak předpokládám, že na jarní úrodě medu to bude znát,“ je přesvědčen Čamlík.
Včelstva se k jarnímu plodování probudila až koncem března.

„Minulý týden začala vylétávat první generace včel. Bohužel je to pozdě vzhledem k tomu, že už na Bučovicku kvete řepka,“ vysvětlil předseda vyškovského Okresního svazu včelařů Miroslav Sedláček.

Aby včelaři docílili výnosu, tak spojili na některých stanovištích včelstva. „Sjednotili jsme dvě slabší včelstva a tak vznikne jedno silné. Jedině tak včelky zvládnout donést dostatečné množství pylu,“ objasnil Miroslav Sedláček.

Nízká aktivita včelstev se každopádně může negativně projevit na kvalitě úrody některých druhů ovoce. „Odrůdy ovocnanů, které jsou cizosprašné, jsou závislé na opylení hmyzem. To jsou především třešně. Například meruňky letos dopadly naštěstí poměrně dobře. Když kvetly, tak bylo teplo a jasno i v noci. Teď jsou ovšem chladné noci a také rána. To znamená, že včely jsou oslabené,“ upozornil vedoucí svazu vyškovských zahrádkářů Josef Horák.

Vegetace je na úrovni května, ale vývoj včel je opožděný. „Je na úrovni dubna, kdy mají včely takzvanou generační krizi. Staré, loňské včely vymírají a mladé nemají ještě dost sil, aby vylétaly ven. Celkové množství včel, které jsou schopné opylovat, je podstatně menší než v minulých letech,“ je přesvědčený Josef Horák.