Ačkoliv se jeho skutečná cena pohybuje kolem šedesáti korun za jeden kilogram, spotřebitelé ho kupují o polovinu levněji. Taková je teď situace včelařů a jejich medu na Vyškovsku.

Podle nemochovického chovatele včel Libora Hanouska je úroda letošního medu stejná, ne-li lepší než vloni. S přístupem odběratelů to však stále jde z kopce.

„Je krásné teplé počasí, včelaři můžou být s úrodou velmi spokojení. S odbytem je to však horší. Lidé kupují med raději v supermarketu. Jeho kvalita má však mnohem nižší úroveň. Na to ale lidé musí přijít sami. Někteří včelaři se rozhodli snižovat stavy včelstev. Za peníze ve výkupu se totiž nehodí včely pěstovat,“ vysvětlil Hanousek.

O nelepšící se situaci mluví i předseda okresního svazu včelařů Miroslav Sedláček. „Chovatelů kvůli tomu pomalu ubývá nebo aspoň přemýšlí, že omezí své stavy. Zatím však nežádali o dotace, takže nyní ještě nevíme, jaký počet včelstev zazimovávají pro příští rok, zda více nebo méně.“

Právě ke snižování stavu včelína dovedla bezvýchodná situace loni i včelaře Martina Kučírku z Chvalkovic u Bučovic. „Kdybych chtěl udržet momentální stav včelína, musel bych už mít připravené oddělky. Ty jsem ale nechystal, protože by to bylo zbytečné. Když mi z deseti včelstev na jaře zbudou čtyři, nebude se dát nic dělat,“ svěřil se zhruba před rokem včelař.

Nyní hovoří podobně. Vzít si třicet korun za kilogram medu, když jeho hodnota je ve skutečnosti minimálně dvakrát tak vysoká, podle něj nepřipadá v úvahu.„Ani letos nechystám oddělky. Na jaře jsem měl však stejný stav i bez nich. Doufám, že to tak dopadne i příští rok,“ řekl Kučírka.

Podle Sedláčka nelze s trendem levného medu z dovozu v současnosti nic dělat. „Světové ceny medu jsou nižší. Bohužel k jejich dovozům z jiných částí světa dochází, a protože je náš stát součástí Evropské unie, nelze dovoz tohoto zboží v případě, že má dobrou kvalitu, zakázat,“ doplnil předseda.