K digitalizaci vede Slavkovské především situace na filmovém trhu. „Distributoři filmů avizují, že budou plně přecházet na digitální technologii, takže plánujeme přechod i u nás, abychom mohli nabídnout divákům i novinky, které už nebudou v klasické podobě,“ popsal Aleš Šilhánek, ředitel slavkovského zámku, který kino spravuje. Promítání z klasických filmových pásů chce ovšem zachovat. „Budeme mít vedle sebe obě technologie, což nám nabídne konkurenční výhodu oproti kinům, která digitalizovala a původní technologii nezachovala. Budeme si tak moci vybírat z větší nabídky,“ připomněl Šilhánek.

Celkové náklady dosahují zhruba tří set šedesáti tisíc korun. „Chceme zavést systém, který využívá Blu-ray disky, dataprojektor a digitální ozvučení. Souběžně s digitalizací bychom také rádi koupili nové plátno,“ vyjmenoval plány Šilhánek. Náklady by přitom neměly zatížit městskou pokladnu. „Chceme tuto částku rozložit do několika let, abychom ji vykryli z našeho rozpočtu a aby pro město neznamenala digitalizace další výdaje,“ ujistil ředitel. O otázce digitalizace má rozhodovat už brzy městská rada. „Zatím nemám materiály úplně prostudované, ale pokud digitalizace skutečně nezatíží městský rozpočet, jak bylo řečeno, určitě ji vítám,“ zdůraznil starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát.

Varianta stěhování

Upozornil nicméně, že v budoucnu existuje také možnost přestěhování kina. „Kulturní komise bude v nejbližších dnech řešit plán využití společenského centra Bonaparte, a pokud se na základě něho rozhodne město odkoupit druhou polovinu centra, zvážíme otázku přemístění kina Jas do jeho prostor,“ nastínil možné změny starosta.

Bez ohledu na to, jak to se společenským centrem a případným stěhováním kina dopadne, má v jednom jasno. „Z dlouhodobého hlediska je samozřejmě naším cílem zachovat ve městě kino, protože nabízí lidem z okolí alternativu k brněnským multiplexům,“ doplnil Charvát.

Zatímco Slavkovští loni zaznamenali nejvyšší počet diváků za posledních několik let a digitalizací reagují na situaci na trhu, ivanovické kino Ivanka se jejím prostřednictvím snaží bojovat s extrémně malou návštěvností. „S jedním českým filmem se nám podařilo přilákat padesát diváků, ale to byla spíš výjimka. Dvě středy v měsíci jsme nehráli, protože nikdo nepřišel,“ popsal aktuální situaci správce Ivanky František Němec.

Ivanka se nicméně digitalizace nakonec letos dočká. „V rozpočtu počítáme s částkou tří set tisíc korun, což má stačit na pořízení digitálního projektoru i s ozvučením. Peníze jsme vyčlenili, protože je pro nás zachování kina jednou z priorit,“ potvrdil ivanovický starosta Jozef Heretík.

Návrh rozpočtu nakonec ivanovičtí zastupitelé schválili. „Hned jsme zadali správci kina digitalizaci rozjet, do konce dubna by mělo být vše hotové,“ dodal Heretík.