Restaurátoři pracovali od roku 2018 po etapách na památkách, které obdivují návštěvníci zámeckého parku. „Zbytek sochařské výzdoby je již umístěný v interiérech zámku a restaurátorský zásah u něj není aktuálně nutný. Všechny práce pokračovaly za přísného dohledu zástupců památkové péče jak z Národního památkového ústavu, tak z Krajského úřadu. První dvě etapy osobně dozoroval i profesor Miloš Stehlík, který se v sedmdesátých letech dvacátého století zasadil o současné umístění soch v areálu,“ popsala mluvčí radnice Veronika Slámová.

Vyzdvihla pomoc, kterou pro odborníky představovaly Stehlíkovi rady mimo jiné i při řešení chybějících částí soch. Historik umění se zaměřením na barokní sochařství na Moravě se však kompletního dokončení nedožil, zamřel před dvěma lety.

Koncert britské kapely Deep Purple 22.května v O2 Areně. Ilustrační foto.
Do Slavkova přijedou hvězdy. Vystoupí Deep Purple, Johnny Depp i Alice Cooper

Celkové náklady dosáhly na více než osm milionů korun, město postupně z fondu Regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón čerpalo celkem dotace přes pět milionů. „Restaurováním ovšem práce na záchraně soch nekončí. Jelikož jsou v exteriéru, je nyní stejně důležitým úkolem po zrestaurování navázat i pravidelnou údržbou, spočívající v každoročním čištění a postupné opětovné obnově povrchových úprav,“ zdůraznila Slámová.

Památkáři zmiňují v souvislosti se sochami jejich mimořádnou kvalitu. „Vytvořili je benátský rodák Giovanni Gulianim, Ignác Lengelacher a další neznámí autoři. Sochy byly původně součástí velkoryse komponované barokní zahrady i zámku dle návrhu italského architekta Domenica Martinelliho. Práce inicioval a zahájil koncem sedmnáctého století již Dominik Ondřej Kounic, jako stavebník je dokončil až Václav Antonín Kounic, trvaly déle než půl století,“ popsala historické pozadí Radmila Stránská z Národního památkového ústavu.

Později však došlo k přeměně barokní zahrady v přírodně krajinářský park a kamenné skulptury zůstaly převážně na čestném nádvoří zámku až do zmíněného zásahu v sedmdesátých letech.