Kde a s kým jste sledoval sčítání výsledků? Překvapilo vás, že byly tak mimořádně těsné?

Výsledky voleb jsem sledoval s nejužším týmem v regionální kanceláři STAN, protože scházet se „ve velkém“ není za současné epidemiologické situace ani moudré, ani možné. V nadsázce se jako lékař musím omluvit všem, kterým jsme při sčítání výsledků způsobili vysoký krevní tlak a infarktové stavy. Protože i my sami je měli. S mým protikandidátem ve druhém kole jsme si byli názorově blízko a hlasy voličů se rozdělily na přibližnou polovinu. Zdůrazňovali jsme každý, ze svého pohledu, pohledu nejpalčivější problém regionu, zdravotnictví a dopravu. Zaslechl jsem milý komentář k volbě, že ve druhém kole nešlo zvolit špatně. Tak malý rozdíl v obdržených hlasech je kuriózní, ale jak vidět, i takovéto okamžiky nám barevný život přináší.

Jako hodnotíte kampaň? Nabízejí se srovnání se Znojmem, kde se před druhým kolem neobešla bez osobních útoků.

Kampaň byla čestná a férová a vzájemné duely se vedly ve velmi příjemné atmosféře. Děkuji za to.

Jan Grois, nezávislý senátorský kandidát ve volebním obvodu číslo 54 Znojmo.
Špinavá kampaň, jasná prohra. Odstupte, vyzývají starostu Groise zastupitelé

Pracujete jako dětský lékař. Plánujete se nyní plně soustředit na funkci senátora?

Říkal jsem během kampaně mnohokrát, že senátorské práci se budu věnovat naplno, zajisté mě bude vidět a slyšet nejen v Praze, ale i v regionu. Jsem lékař, kvůli profesi je nezbytné udržet si erudici, cvik, ve své ordinaci si proto ponechám částečný úvazek. Je potřebné však zdůraznit, že to není nic neobvyklého, má to tak většina z početného zastoupení lékařů v Senátu.

Končící senátor Ivo Bárek vám před druhým kolem věnoval podporu. Navážete v některých ohledech na jeho práci?

Chtěl bych za dlouholetou práci v senátu odcházejícímu senátorovi panu inženýru Bárkovi velmi poděkovat. Podpořil mne pro druhé kolo volby a lze spekulovat, že právě tato podpora byla velmi důležitá. Vzorem po mě bude jeho nadstranickost, v práci pro region nerozeznával senátor Bárek stranickou příslušnost a zachovával si správný nadhled. Na tento odkaz bych rád navázal.

Ilustrační snímek.
Útoky šmejdů na jižní Moravě: třeba muž a žena z bílé octavie s pražskou značkou

Jaké jsou vaše plány pro následující dny? Budete se připravovat na nové působiště?

Omlouvám se všem, kterým jsem zatím z časových důvodů nedokázal odpovědět na e-mail či sms, jsou to od soboty stovky zpráv. Virtuálně jsme se již potkali se současnými i nově zvolenými senátory STAN, přípravy na ustavující zasedání, které bude s největší pravděpodobností 11. listopadu již samozřejmě začaly. Na závěr chci ještě jednou poděkovat všem voličům, kteří jak v prvním, tak v druhém kole přišli k volbám do Senátu. V našem volebním obvodě se opravdu potvrdilo, že není bezvýznamných hlasů, že opravdu každý jeden hlas je důležitý. Ještě jednou děkuji.