N Svoji současnou podobu však získával především díky opravám v sedmnáctém století. Za pozornost stojí také blízké sousoší svatého Jana Nepomuckého. Po obci a jejím okolí zájemci najdou také upomínky na oběti obou světových válek.

Skládka ve Vážanech nad Litavou.
Vážany dají do pořádku tři miliony kubíků černé skládky

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkObec nemá vlastní základní školu, místní děti ale navštěvují školku s kapacitou devětatřiceti míst. "Aktuálně je dostačující. Primárně je určená pro místní, ale pokud nám zbývají volná místa, tak je nabízíme okolním obcím," doplnil starosta Vážan nad Litavou Václav Matyáš.

Vážany nad Litavou

Počet obyvatel: 735
První písemná zmínka: 1287
Významný rodák

Jakub Pavelka

Narodil se 1865 v Linhartských Vážanech, což byl dřívější název Vážan nad Litavou. Vysvěcený na kněze byl roku 1889 v katedrála svatého Petra Pavla v Brně a nastoupil do farnosti v Rudíkově, následně působil v Přibyslavicích a Nových Hvězdlicích. Roku 1912 přeložil kancionál Cesta k věčné spáse. V roce 2005 byla odhalena pamětní deska u rodného domu Jakuba Pavelky ve Vážanech nad Litavou.

Tip na výlet v okolí

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Dobrodružnou výpravu do dalekých zemí mohou podniknout výletníci, kteří dorazí do nedalekých Bošovic. Papouščí zoo je otevřená denně od deseti dopoledne do šesti v podvečer. Všechny expozice jsou venkovní, příchozí tedy o nic nepřijdou. Vstupenky zakoupí přímo na pokladně. Otevřené je i okénko s občerstvením.

Zámek Slavkov u Brna

Od procházek zámeckým parkem k prohlídce výstavních sálů mohou přejít návštěvníci slavkovského zámku. „Jsme velmi rádi, že můžeme přivítat první návštěvníky. Jako historické muzeum už můžeme otevřít naše expozice, i když zatím bez skupinových prohlídek,“ uvedla ředitelka zámku Eva Oubělická. Na své si přijdou zejména rodiny s dětmi. „V přízemní galerii jsme připravili novou výstavu o večerníčcích a pro rodiny bude přístupná i dětská trasa historickými salonky, na které si děti mohou vyluštit šifru pana knížete,“ přiblížila ředitelka.