Jen pár politiků se ovšem probojovalo na čelná místa kandidátek. Jihomoravskou jedničkou ČSSD je opět místopředseda strany a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka, který v posledních volbách získal víc než čtyřiadvacet tisíc přednostních hlasů. „Myslím, že i letos bude mít velkou podporu, je v regionu hodně populární. Nebudeme to mít ale jednoduché vzhledem k tomu, že jedničkou ODS je Mirek Topolánek,“ prohlásil starosta Vyškova Petr Hájek (ČSSD).
Do první desítky kandidátů ČSSD se ještě probojoval heršpický starosta Jiří Ziegler.

Přední pozici má na krajské kandidátce lidovců krajský radní a vyškovský zastupitel František Adamec. „Vzhledem k tradičně velmi silné základně KDU – ČSL na Hodonínsku a v okrese Brno – venkov je to vynikající umístění. Pokud bychom získali ve volbách osm procent hlasů, tak by se František Adamec dostal do Poslanecké sněmovny. Uvidíme, musíme zabojovat,“ nastínila tajemnice vyškovského okresního výboru KDU – ČSL Františka Halfarová.

ODS má v první desítce listiny pouze jednoho kandidáta z okresu. Je jím Michael Hrbata z Vyškova, který bude obhajovat svůj post v Poslanecké sněmovně. V roce 2006 kandidoval ze sedmé příčky, letos si o jedno místo pohoršil.

Nováčkem na šesté pozici krajské kandidátky KSČM je teprve třiadvacetiletý zaměstnanec Informačního a kulturního střediska Bučovice Josef Bouda. „Beru to jako poctu, že mě strana nominovala na tuto pozici. Pro úspěch udělám maximum, nedá se ale říct, že post v parlamentu je moje největší ambice,“ uvedl Bouda.

V minulých parlamentních volbách se díky přednostním hlasům dostala do sněmovny právě ze šesté pozice na kandidátce populární komunistka Zuzka Bebarová Rujbrová. Z kandidátní listiny oproti minulým volbám zmizel šéf bučovických technických služeb Zdeněk Koudelka.

Neznámé jsou zatím nominace u Strany zelených. Podle mluvčího Ondřeje Strouhala strana kandidátky postaví až po primárních volbách na začátku srpna.

KANDIDÁTI Z VYŠKOVSKA DO VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY

ČSSD
1. Bohuslav Sobotka (Slavkov u Brna)
místopředseda strany, stínový ministr financí
9. Jiří Ziegler (Heršpice), starosta
16. Petr Hájek (Vyškov), starosta

KDU – ČSL

3. František Adamec (Vyškov), radní JMK
12. František Havíř (Rousínov), starosta
25. Roman Celý (Vyškov), místostarosta

KSČM

6. Josef Bouda (Bučovice), zaměstnanec města
14. Radoslav Kotík (Vyškov), jednatel společnosti
20. Lenka Obořilová (Vyškov), učitelka

ODS

8. Michal Hrbata (Vyškov), poslanec
13. Zuzana Hermanová (Drnovice), starostka
23. Ivan Charvát (Slavkov u Brna), starosta

Zdroj: politické strany