Sobotní průběh komunálních voleb ZDE

Výborný výsledek udělala ČSSD ve Vyškově, kde posílila o šest procent na 33 procent hlasů. Zato ODS se propadla o polovinu, získala necelých 12 procent hlasů. Představitele těchto stran se zatím nepodařilo zkontaktovat.

Zabodovala také opoziční Volba pro město, která se s komunisty rve o druhé místo. „Výsledky jsou zatím výborné. Doufali jsme v lepší výsledky než v minulých komunálních volbách. Pamatujeme třeba čtyři mandáty z voleb v roce 1998. Pokud bychom dosáhli opět na dvě křesla v zastupitelstvu, tak bych byl spokojený, pokud by to byla čtyři místa, tak by to bylo jednoznačně super,“ uvažoval lídr Volby pro město Radek Mikulka.

Zatím pozitivní nálada je také v táboře vyškovských lidovců. „Jsem spokojený. Nejsou sečtené všechny hlasy, zatím ale čísla naší strany odpovídají průměru, který jsme dělali v minulých letech,“ prohlásil lídr křesťanských demokratů Roman Celý.

Ten přiznal obavy z toho, že na kandidátce nefiguroval lékař a letitý komunální politik František Adamec, který je obviněný, že údajně měl vzít dvousettisícový úplatek. „Obavy jsem z toho měl. Možná se promítla reakce lidí, kteří věří, že celá ta aféra je vykonstruovaná,“ zdůraznil Celý.

Naopak ho zarazila poměrně mizerná účast voličů v okresním městě. „Překvapila, ale mírně. Nálada asi není revoluční, možná byli lidé znechucení i stylem kampaní. Jak se zdá, reformní strany zatím dostávají lidově řečeno na frak,“ zdůraznil.

Věci veřejné jen těsně překonaly pětiprocentní hranici, předběhlo je Sdružení TOP 09 a NK.

Volby jsme sledovali online ZDE

V Bučovicích tak jako před čtyřmi lety jednoznačně zvítězila opoziční Volba pro město. Získala neuvěřitelnou třetinu mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Takový výsledek mě překvapuje. Snad se nám podaří dohodnout s lidovci na sestavování koalice, ještě dnes s nimi začnu jednat,“ vyjádřil se viditelně potěšený lídr Volby pro město Roman Válek.

Spolupráci s Volbou pro město zatím lidovci nevyloučili. „Nejprve se sejde náš výbor, pak uvidíme, co dál,“ vyjádřil se lídr bučovických lidovců Petr Šujan, který je nyní v zahraničí.

Jazýčkem na vahách budou v Bučovicích každopádně Věci veřejné, které se s jedním mandátem probojovaly do zastupitelstva. V Bučovicích zcela oproti minulým volbám propadla vládnoucí ODS, pozice zato obhájila ČSSD, která je s nimi v koalici.

Dobré pozice občanští demokraté udrželi jen v tradičně pravicovém Slavkově u Brna, i tam je ale ČSSD porazila. V Rousínově se tradičně etablovali lidovci a zavedené strany, pěkný výsledek udělaly Věci veřejné. V Ivanovicích na Hané jednoznačně zvítězili komunisté.

Výsledky komunálních voleb na Vyškovsku:

Účast: 53,90%

ČSSD: 25,15%

KDU – ČSL: 16,40%

Nezávislí: 13,78%

KSČM: 12,36%

ODS: 10,03%