Připomínka tažení vojáků má v okresním městě mnohaletou tradici. „Rekonstrukce pořádáme od roku 1995. Postupně obměňujeme pojetí ukázek. Snažíme se čím dál víc ukazovat nejen krásu uniforem, ale také nepříznivý dopad války na tehdejší obyvatele,” uvedla hlavní organizátorka vyškovské rekonstrukce Jana Kolčářová, která sama při rekonstrukci vystoupí v roli markytánky.

Pití, jídlo i ženy

Diváci tak budou hned v úvodu rekonstrukce svědky scény zaměřené právě na obyčejné lidi. „Francouzští vojáci totiž budou na náměstí požadovat po konšelech a obyvatelích potravu a pití pro vojáky i koně. Z laškování s místními dámami a z následné hostiny je ovšem vyruší ruští a rakouští vojáci,” nastínila scénář rekonstrukce Kolčářová.

Vojáci, kteří se na náměstí střetnou, potom svedou menší bitvu. „Zaútočíme na francouzské dělo a pokusíme se ho obsadit,” řekl Jiří Lelek z vyškovského Spolku vojenské historie Bagration, který bude při rekonstrukci reprezentovat 6. myslivecký pluk carské armády.

Právě myslivecké pluky byly v tehdejších armádách novým prvkem. „Je to součást lehké pěchoty, která se začala objevovat právě až v 18. a 19. století. Úkolem těchto jednotek bylo hlavně ostřelování důstojníků a obsluhy děl,” líčil Lelek. Ukázka na vyškovském náměstí se uskuteční v úterý od půl šesté večer.

Navazuje na rekonstrukci pochodu čtvrté kolony rakouské armády z roku 1805, který začínal v Náměšti na Hané a jeho cílem je Slavkov. „Huláni dorazili do Vyškova už v pondělí, v úterý se k nim přidá pěchota a po večerní ukázce na náměstí a středeční ranní přehlídce bude kolona pokračovat směrem na Kučerov,” popsala další průběh vojenské akce Kolčářová. Středeční přehlídka začíná na Masarykově náměstí o půl deváté ráno.

V Kučerově chystají francouzští vojáci pro pochodující rakouskou armádu malé přepadení. „Dojde ke střetu rakouských a možná i ruských vojáků s francouzskými jednotkami,” potvrdil spoluorganizátor střetu v Kučerově a jeden z francouzských vojáků Jan Dvořák.

Kromě samotné bitevní ukázky se mohou návštěvníci kučerovské návsi těšit také na doprovodný program. „Diváci budou mít možnost potěžkat si i vystřelit z dobových zbraní. Na obecním úřadě zase bude k vidění výstava cínových vojáčků,” lákal Dvořák. Program začne ve středu ve tři hodiny odpoledne na tamní návsi.

Dobové spekulace

S tažením armád Vyškovskem před bitvou u Slavkova je spojená celá řada spekulací i zapadlých dobových informací. „Když dopoledne 28. listopadu 1805 značný počet „soldátů“ ruského cara Alexandra vyhnal z Vyškova francouzskou posádku, byla při tom i trocha vojáků rakouského císaře Františka Habsburského. Oba panovníci se ubytovali ve vyškovském zámku a odpoledne se prošli habrovým loubím zámecké zahrady v důvěrném rozhovoru,” líčil vstup koaličních vojáků do města bývalý učitel vyškovského gymnázia Alois Kleveta, který v současné době dokumentuje rekonstrukce napoleonských vá­lek.

Ruští vojáci přitom na svého hostitele údajně pohlíželi skrz prsty. „Večer se v zámku uskutečnila válečná porada spojeneckého velení. Při ní rakouský císař František vystupoval jako hostitel. Dvořané ruského cara však na něho i jeho generály hleděli pohrdavě kvůli kapitulaci rakouské armády, k níž došlo 20. října 1805 u Ulmu,” vysvětlil.

Koaliční vojska při pochodu z Vyškova pak užila cesty, která už zanikla. „Je zajímavé si uvědomit, že k přesunům sloužila už zaniklá středověká cesta od Nouzky přes Rostěnice, Dražovice a Němčany do Slavkova. V roce 1805 byla důležitou komunikací pro spojenecké kolony,” dodal Kleveta.

DAVID NĚMEČEK
MICHAL KOČÍ