Radnice Vyškova se rozhodla k dalším krokům ke zklidnění dopravy ve městě. „Z hlediska bezpečnosti je to jednoznačný krok dopředu,“ je přesvědčen vedoucí odboru dopravy Městského úřadu ve Vyškově Petr Buchta.

Město totiž plánuje už druhou etapu takzvané optimalizace dopravního režimu. Provoz ve Vyškově houstne, proto je nutné udělat několik dopravních opatření ke zvýšení bezpečnosti.

Změnám ale brání to nejdůležitější – peníze. „Zatím tak není možné říci, kdy budou jednotlivá opatření provedena. Plánujeme postupnou realizaci podle finančních možností města,“ informovala tisková mluvčí města Dana Bednářová.

Ke zklidnění dopravy má pomoci zejména vybudování několika jednosměrek. „V druhé etapě se chceme zaměřit na ulice, kde je problém s parkováním a s kolizními situacemi v dopravě. Jsou to místa ve městě s vysokou koncentrací lidí i dopravy. Díky jednosměrným ulicím získáme zároveň prostor pro parkovací místa,“ vysvětlil nejvýraznější záměr města Buchta.

Jednosměrný provoz a tím i rozšíření počtu parkovacích míst se má týkat hlavně okolí Hybešovy ulice.

Vyškované takové kroky vítají. „Víc parkovacích míst třeba hodně pomohlo lidem na sídlišti Osvobození. Situace s parkováním je tam o poznání lepší. Jsou ale části města, kde další místa na stání řidičům určitě pomohou,“ řekl třeba řidič Jaroslav Krátký.

Druhým velkým záměrem etapy je změna dopravního značení týkající se zákazu vjezdu vozidel, jejichž hmotnost přesahuje dvě tuny. „Různá silnější osobní auta mají dnes hmotnost třeba ke třem tunám, proto se zákaz vjezdu bude týkat aut s hmotností vyšší než tři a půl tuny. Samozřejmě se zákazy vjezdu nevztahují na dopravní obsluhu,“ pokračoval Buchta.

Jiné značky se zákazem vjezdu se dotknout především okolí Nádražní ulice a sídliště Palánek.

Město plánuje i zvýšit rychlost ve směru na Pustiměř. „Díky cyklostezce očekáváme v průmyslové zóně Sochorova větší bezpečnost, proto se povolená rychlost zvýší zpátky na sedmdesátku,“ uzavřel Buchta.

Motoristé i chodci se lépe vyznají také v dopravním značení. Lepší orientaci usnadní značky kulturních i turistických cílů nebo označení křižovatek upravující přednost. Cestující se dočkají i lepšího značení autobusových zastávek.

Ze silnic okresního města naopak zmizí přebytečné nebo neplatné dopravní značky.

Bezpečnější provoz si vzala za cíl i první etapa, která byla realizována minulý rok. Druhá etapa zatím závisí na penězích. „V rozpočtu města na letošní rok se neobjevila. Budeme jednoduše čekat, zda se nám někde podaří ušetřit,“ objasnila Bednářová.

Realizace první etapy si vyžádala přes půl milionu korun z městského rozpočtu. Peníze na plánové změny půjdou ze stejných zdrojů.

O její důležitosti mluvčí vyškovské radnice nepochybuje. „Dá se říct, že je menšího významu než první etapa, nicméně k ní určitě dojde. Motoristům ve Vyškově určitě usnadní cestování,“ dodala Bednářová.