Od každého trochu, chtělo by se napsat k nabídce nadcházejícího víkendu na Vyškovsku. Sobota a neděle bude nicméně v regionu hlavně o přírodě, tanci a hudbě. V případě Nemotic hudbě lidové.

Římskokatolická farnost tam totiž ve spolupráci s obecním úřadem zve od nedělní třetí hodiny odpolední do sokolovny na pořad Putování za lidovou písní. „Na setkání se představí cimbálová muzika CimBaHo Bučovice pod vedením Nataši Hruškové, Mateřská škola Mouchnice pod vedením Marcely Lipenské a Blanky Holubové a chrámový sbor při kostele svatého Václava v Nemoticích pod mým vedením," vyjmenoval za nemotickou farnost Michael Korbička.

Vstupné na setkání je dobrovolné. „Výtěžek bude určený právě na opravy našeho kostela," připomněl Korbička.

Hudba bude hrát důležitou roli také v Drnovicích. Tamní hasiči po celý víkend pořádají druhé svatofloriánské hody. Program začal už v pátek, v sobotu krátce po poledni projde krojovaný průvod obcí za doprovodu dechové kapely Voděnka. Stejní muzikanti zahrají také večer, kdy se od osmé hodiny uskuteční v kulturním sále hodová zábava. Tradičně nesmí chybět tombola. Neděle pak bude patřit mši svaté se stárky. V kostele svatého Vavřince začne v deset hodin dopoledne.

Hned několik stylů

Tanec a hudba bude lákat také do vyškovského Besedního domu zájemce o kulturu zemí Blízkého, Středního a Dálného východu. Program orientální show Tisíc a jedna noc tam vypukne v sobotu od páté hodiny.

Pojatá bude jako pohádkový příběh. „K vidění budou nejrůznější styly orientálního stylu od klasického, přes folklorní až po mystický fusion tanec s nejrůznějšími rekvizitami," vyjmenovala organizátorka akce Libuše Rumpelová, která vede kurzy orientálního tance přímo ve Vyškově.

Lidé se podle ní můžou těšit na profesionální vystoupení. „Zavítá k nám například Kateřina Krejčová, vítězka mnoha prestižních světových soutěží v profesionálním orientálním tanci. Předvede se i tanečnice s uměleckým jménem Badriyah, která se letos stala stříbrnou Miss Bellydance v Americe," vyzdvihla některé hvězdy Rumpelová.

Za ptákem roku

S výrazně klidnějším programem vyrazí v sobotu ráno mezi houští, kvetoucí stromy i zelené louky členové Českého svazu ochránců přírody Rousínov. Tradiční Vítání ptačího zpěvu má letos jasný cíl. „Jde o vycházku do přírody za ptákem roku břehulí říční. Sraz účastníků je v osm ráno na poutním místě Lutrštéku u Němčan," lákal amatérský rousínovský ornitolog Jiří Bartl. Pěvec z čeledi vlaštovkovitých je podle jeho slov chráněný zákonem jako ohrožený druh.

Především v neděli pak můžou zájemci navštívit některou z výstav. Už jen do pátku je přístupná například ta ve staré radnici v Rousínově. „Na návštěvníky čeká mezinárodní výstava fotografií. Pořádáme ji potřetí. Přístupná je v pracovní dny a také právě v neděli, a to od dvou do pěti hodin odpoledne," zval jeden z autorů fotografií Pavel Zugar.

Vždy pouze o nedělích je zase otevřená historická výstava s názvem Velká Morava ve stopách svatých Cyrila a Metoděje ve Vlastivědném muzeu Švábenice. Lidé ji uvidí ve stejnou hodinu jako fotografickou výstavu v Rousínově.