Víc než dvě stě tisíc lidí navštíví každý rok dinopark a zoologickou zahradu ve Vyškově. Jenom zlomek z nich ale zavítá i do centra města. Napravit situaci chtějí v nejbližších letech vyškovští radní. Mezi plánovanými změnami je například sjednocení vzhledu Masarykova náměstí nebo zavedení vláčku DinoExpres do centra města.

Čerstvě opravené náměstí slouží stále převážně lidem z Vyškova a turisté se tam většinou vůbec nedostanou. „Mrzí mě, když si lidé prohlédnou jen zoologickou a dinopark a jedou pryč. Chceme je dostat na náměstí,“ přál si místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

Podle něj chce město podniknout kroky, aby bylo náměstí pro turisty atraktivnější.

Zhodnotit dosavadní snažení města stihli už první turisté, kteří o Velikonocích zamířili do Vyškova. „Dinopark i zoologická jsou velké taháky. Náměstí mi ale nijak zvláštní nepřipadá. Určitě není důvod, aby sem lidé jezdili,“ řekl turista z Tišnova Patrik Pixa.

Vyškov a turisté

Více než 200 tisíc turistů přijede každý rok do Vyškova.

Na vstupenkách vydělá zoopark ve Vyškově každý rok téměř 25 milionů korun.

Minimum turistů se podívá do centra Vyškova.

DinoExpres vozí návštěvníky zdarma mezi zooparkem a dinoparkem. Příští rok zamíří i na náměstí.

Masarykovo náměstí bude mít v budoucnu jednotný vzhled.

První krok k úspěchu je podle Kachlíka turisty na náměstí aspoň dostat. „Vláčkem z dinoparku je vysadíme na náměstí. Mohou se podívat na radniční věž, dát si zákusek nebo si koupit dárkový předmět,“ řekl Kachlík. Doplnil, že vláček plánuje město zavést v příštím roce a musí koupit novou vlakovou soupravu.

Jakmile turisté v centru města budou, chce se Vyškov pochlubit sjednoceným vzhledem náměstí. „Nikomu se nelíbí, jak vypadají obchody na náměstí. Chystáme se zpracovat jednotný systém vzhledu celého náměstí, cedulí a třeba i vývěsních štítů,“ doplnil místostarosta. Podle něj je radnice připravená se na akci finančně podílet, pokud budou majitelé obchodů souhlasit.

K možným změnám se vyjádřila i Vyškovanka Sabina Kohoutková. „Musím říct, že mně osobně se náměstí líbí tak, jak je. Hlavně chodníky a dlažba vypadají po opravě krásně. Jediná ošklivá část je na konci u kasina a optiky,“ uvedla Kohoutková. Podle ní je ale pravdou, že hostů má Vyškov málo. „Pokud by vláček a nový vzhled náměstí turismu pomohl, proč ne,“ řekla žena z Vyškova.

Podle místostarosty Kachlíka můžou být návštěvníci pro Vyškov zdroj příjmů. „Vozí sem peníze. Jenom zoo vydělává na vstupném každý rok k pětadvaceti milionům korun. To nemluvím o hotelích, restauracích a podobně,“ vyčíslil místostarosta.

ADAM KOŠIR