„Nový územní plán nám umožní vytipovat třeba nové rozvojové plochy, stejně jako posílí dopravní i technické infrastruktury tak, abychom zajistili harmonický rozvoj daného území,“ prohlásil starosta města Vyškova Jiří Piňos.

Nové byty

Plán potěší třeba zahrádkáře. Zahrádky si tak budou moci vybudovat vlastníci jednotlivých pozemků v místní části Lhota. Zahrádkářská kolonie má vzniknout také přímo v okresním městě mezi tratí a vlečkou.

Vyškov hodlá také nalákat nové sousedy. Třeba bývalý areál STS bude sloužit pro bydlení. Nově by tak v místě měly vzniknout byty s občanskou vybaveností, počítá se i s halovými garážemi. S výrobou už nepočítá ani bývalý Stavební podnik v Žižkově ulici, i tam mají vzniknout plochy pro bydlení v bytových domech.

Naopak pro komerční účely se změní prostory za Cukrovarskou vilou. Do plánu doplnilo vedení města mimo jiné i systém cyklistických tras.

V otázkách územního plánu na radnici panuje většinou vzácná shoda. „Bez aktualizace plánu se město neobjede. K posledním změnám jsme žádné výrazné připomínky neměli. Je na něj zralá doba, maximálně se můžeme zaobírat otázkou peněz za jeho pořízení,“ řekl zastupitel Radek Mikulka z opoziční Volby pro město.

Plán si město podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové pořizuje s předstihem také právě proto, že chce dosáhnout na dotační tituly, které městu s hrazením plánu pomohou. „Máme platný územní plán už od roku 1997. Od schválení této dokumentace jsme projednali, schválili a vydali celkem jedenáct změn zahrnujících sto dvacet změn dílčích,“ vypočítala mluvčí Bednářová.

Pověření úředníci už nicméně pracují na změnách dalších. „Je to poměrně složitý proces, který nakonec musí projít zastupitelstvem. Je třeba nějaká lokalita, která je zařazená pro výrobní účely, jenže vlastník si chce v místě postavit rodinný dům. Proto musí požádat město, aby parcelu zařadilo do ploch pro bydlení,“ vysvětlila mluvčí Bednářová.