Pelikánovi, Sikorovi, Holubovi, Vránovi, Slepičkovi a další nositelé ptačích příjmení měli v sobotu odpoledne vstup do zooparku zadarmo. Ostatní už museli platit, ale neodradilo je to. První slunečný víkend přilákal do zoo přes dvanáct stovek lidí.

Pro některé byl den ptactva překvapením. „Byli jsme na tanečních závodech v Brně, a tak jsme si udělali výlet až do Vyškova. Netušili jsme, že tu bude ptačí den, ale je to tady fajn. Stloukla jsem si budku. Sice jsem každý druhý hřebík ohnula a museli jsme ho vytahovat, ale nakonec se mi povedla. Můžu si ji vzít domů a určitě si ji na zahradě pověsíme,“ těšila se například studentka Katka Zítková z Kostelce nad Labem.

Další návštěvníci přijeli do Vyškova cíleně. „První dubnový víkend nám doporučili naši příbuzní z Vyškovska. Náš čtyřletý synek se tu pořádně vyřádil. Hlavně nás překvapilo, že už jezdil dinovláček. S tím jsme nepočítali, a tak jsme si nakonec výlet nečekaně protáhli na celý den,“ svěřila se Radana Zelíková z Otrokovic.

Děti šplhaly po lanech, přiřazovaly hnízda k jednotlivým druhům ptáků a malovaly velikonoční kraslice. Na jednom stanovišti lovily na udici kreslené pijavice, červíky, vážky a jepice a tak se seznámily s ptákem roku, kterým je letos skorec vodní.

„Jde o každoroční osvětovou akci. Tentokrát ochránci ptactva vybrali mého oblíbeného ptáčka, kterého jsem sice na Vyškovsku ještě neviděl, ale vidívám ho na výletech k řece Moravě. Vybírá si spíš horní části vodních toků. Je to indikátor čisté vody,“ řekl pracovník vyškovského zooparku Petr Bláha.

Skorec vodní je ptáček velikosti kosa, hnědé barvy s bílou náprsenkou. Je velmi zvláštní tím, že dokáže pomocí křídel plavat pod vodou a je schopný se udržet v proudu a chodit po dně. Vydrží pod vodou i půl mintuy, což je na tak drobné zvířátko neuvěřitelný výkon.

Bláha doufá, že ptáčka někdo zahlédnul i na Vyškovsku.

„Rozdáváme brožuru vydanou svazem ochránců. Je tam i prosba pro lidi, aby výskyt skorce nahlásili,“ dodal Bláha.

Děti si ze všech soutěžních stanovišť odnášely dárečky. Pěkné odměny rozdával i známý vyškovský písničkář Pepa Čáp všem dětem, které našly odvahu zazpívat pěkně nahlas do mikrofonu pro celý zoopark.

Čáp se klidně může počítat k inventáři dne ptactva. Nejenom díky svému ptačímu jménu, ale i díky svým příjemným folkovým a bluesovým písničkám nechyběl snad na žádném ročníku. „Myslím, že to bude už minimálně desátý rok, co v zooparku na Dni ptactva účinkuji. Je fajn, že se pro děti něco dělá,“ řekl Čáp.

Ptačí den má ve vyškovské zoo už opravdu dlouholetou tradici.
„Pořádáme ho každý rok na zahájení sezony u příležitosti mezinárodního dne ptactva,“ připomenul Bláha.

Jako tradičně připravilo zoo pro návštěvníky polotovary ptačích budek, které si mohly větší děti samy sestavit.

„Tentokrát si lidé mohli vybrat ze dvou druhů, a to sýkorníky a špačkovníky. Budka by měla hodnotu dobrých dvě stě korun, ale dáváme je lidem zadarmo. Mnozí si je berou domů, ale ti, kteří nemají kam budku pověsit, ji nechávají i v našem areálu,“ doplnil Bláha.

Pro něho i pro všechny pracovníky zoo bylo zahájení sezony velmi hektické. Nejenom že den před akcí museli volat na hasiče, aby jim pomohli vyčerpat a znovu napustit neprůtočné jezírko zaneřáděné od hus a kachen, ale také finišovali s dinoparkem.

„Letos jsme poprvé otevírali zároveň i dinopark. V dřívějších letech jsme ho otevírali až v polovině května, ale na přání návštěvníků a díky příznivé předpovědi počasí jsme se ho tentokrát rozhodli otevřít dřív. Zatím jenom o víkendech a státních svátcích a také o velikonočních prázdninách,“ pochlubil se Bláha.