Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, kontroly hygieniků, kteří se na ně zaměřili, odhalily nedostatek místa v souvislosti s počtem dětí. Některým mateřským školám hrozí, že budou muset snížit kapacitu. Podle rodičů už jejich vedení začala dělat opatření. Podle všeho neoprávněně.

„Nejdřív jsem o tom četla v novinách, teď můžu mluvit z vlastní zkušenosti. Při zápisech některé ředitelky školek oznámily několika rodičům, že právě z důvodu rozhodnutí hygieny nemůžou přijmout jejich děti. Já jsem jedna z mnoha," krčila rameny jedna z maminek, která si z obavy o nepřijetí svého potomka v žádné z dalších vyškovských mateřských škol nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.

Podle vyškovského místostarosty Karla Jurky ředitelky nezvolily zrovna nejlepší postup. „V žádném případě nechápu, proč informují rodiče, že nemůžou přijímat děti. Zvlášť když jim rada města schválila výjimky. Hygiena jim totiž žáky bere z řádného počtu, ne z výjimek," upozornil s tím že hygienici nemůžou říct, že opatření musí být hotové okamžitě. „Jde o stavební úpravy a my jsme zřizovatelem. Takže nám musí dát prostor na uskutečnění, tedy třeba na zpracování záměru, peněz, schválení rozpočtu," vysvětlil.

Ředitelky podle něj nemůžou, aniž by nejdřív konzultovaly situaci s městem, šířit informaci o tom, jestli dojde ke snížení počtu žáků nebo ne. „Leckdy totiž jde o investice v řádech desítek tisíc. Třeba stačí probourat jednu zeď, čímž zvětšíme prostor, a kapacita zůstane stejná. Vyzval bych je proto k obezřetnosti," uvedl vyškovský místostarosta.

Konkrétně opatření v podobě probourání zdi se týká Mateřské školy v Dědické ulici, kde už hygiena byla. „Původně jsme měli v plánu přijmout 54 dětí. Po kontrole hrozí, že bychom mohli přijít o dvě děti. Takže jsme jich vzali 52. Věřím ale, že společně se zřizovatelem problém vyřešíme drobnými stavebními úpravami a další dvě děti ještě dodatečně přijmeme," zmínila ředitelka Mária Míčová.

Brání se tím, že museli být při přijímání dětí obezřetní. „S opatřením hygieny jsme při zápisech museli počítat. Nemůžeme vydat rozhodnutí o přijetí čtyřiapadesáti dětí, když máme momentálně kapacitu dvaapadesát a nesmíme ji překročit," poukázala Míčová. Školky by totiž v případě neuskutečnění úprav musely už přijaté děti odmítnout.

Podle Jurky je situace nejhorší v mateřské škole Šikulka na sídlišti Víta Nejedlého. „Tam hrozí, že přijdeme o sedmnáct míst. Musíme proto udělat opatření v hodnotě přibližně osmi set tisíc korun. Bude nezbytně nutné k tomu přistoupit, protože přijít o kapacitu sedmnácti dětí si nemůžeme dovolit. Termín máme do září," doplnil Jurka.

Ředitelka Šikulky Milena Moravcová se k situaci nechtěla vyjadřovat, protože je situace v řešení a nechce zbytečně plašit rodiče.