„Druhů je totiž několik a rozdíly mezi nimi jsou jak cenové, tak v možnostech využití. Chceme si proto být jistí, že traktor dokáže všechno, co od něj budeme potřebovat," vysvětlil zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský.

Věcí, které by měl traktor umět, totiž není málo. „První a nejdůležitější je zajištění sečení a mulčování trávy. Chceme ho ale využít i na další práce. Například k úklidu ulic v zimních měsících. To znamená, že by měla existovat možnost jeho dovybavení speciálním kartáčem, s jehož pomocí by silnice zametal. Ve hře jsou pak samozřejmě i další úkoly. Uvidíme, jaké budou možnosti," konstatoval starosta Zbýšova.

Koupi bude předcházet také výběrové řízení. „Vypíšeme ho na typ traktoru. To znamená, že budeme vybírat značku," vysvětlil Žalkovský.

Cenu, kterou chtějí ve Zbýšově do traktoru investovat, už mají stanovenou. „Chceme se vejít přibližně do dvou set padesáti tisíc korun. Konečnou sumu ale určí výběrové řízení. U tak velké zakázky se většinou jeho vypsání finančně vyplatí. Snad to tak bude i v tomto případě," doufá starosta.

Zbýšovští se s traktorem potkají v ulicích obce ještě letos. „Chceme, aby sloužil co nejdřív. Zametat ulice tak bude snad už od podzimu," myslí si starosta.

Kromě uklizených ulic a posečené trávy zpříjemní místním okolí i nově opravená památka. „Je to kaplička Cyrila a Metoděje. Podobných památek máme kolem Zbýšova víc a protože je obec jejich vlastníkem, snažíme se je postupně renovovat. Letošní výročí bylo důvodem, proč jsme vybrali právě tuto stavbu," přiblížil Žalkovský.

Kaplička získá novou fasádu. „Farnost už zajistila opravu jejího křížku. Řemeslníci ho zbavili rzi a nově natřeli. My zase opravíme fasádu. Většinu prací zajistí lidé z obce a také brigádníci. Náklady tak budou pouze v řádu stokorun, které utratíme za materiál," dodal zbýšovský starosta.