„Dřív jsme to nechávali být, ale poslední dobou k nám chodí stále víc stížností na dotěrné až agresivní lidi, kteří chodí po domech a nabízí nějaké zboží. Leckdy se vydávají i za zástupce nějaké větší společnosti, co prodávají nějaké telefony nebo energie. Stává se také, že za staršími lidmi přijdou rovnou s vyúčtováním za nějaké zcela vymyšlené služby," nastínil problém starosta vesnice Jaroslav Žalkovský.

Připravovaná vyhláška má tedy lidi nejen uchránit před obtěžováním prodejců, ale i před kroky podvodníků. „Naprosté většině lidí, kteří takhle obcházejí domy, chybí jakákoli profesionalita. Připomínají dotěrné prodavače někde na trhu v Egyptě," komentoval starosta.

V obecním rozhlase

Že se podomní prodejci ve Zbýšově vyskytovali v poslední době častěji, je mezi lidmi známo. „Mě osobně naštěstí nikdo doma nezastihl, ale hodně jsem slyšela o tom, že spoustu lidí tihle prodejci oslovovali. Stává se to často. Hlásili o tom několikrát také v rozhlase a nabádali nás, abychom se s nimi vůbec nebavili," vzpomněla si obyvatelka Zbýšova, která si nepřála sdělit své jméno.

Jakmile bude vyhláška vypracovaná a nabude platnosti, při vjezdech do vesnice se pod cedulemi s názvem objeví odpovídající upozornění, ostatně jako už v řadě jiných obcí Vyškovska. „Budeme si to hlídat a budeme nepříjemní. Od kolegů z jiných obcí vím, že takové opatření se vyplatí. Dostaneme do ruky metr a budeme se moci podle něj řídit. To znamená v případě jasného obejití zákazu zavolat policii a domáhat se postihu za porušování vyhlášky," sliboval si Žalkovský.