DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Čtrnáct dnů marně čekala redakce Vyškovského deníku Rovnosti na odpověď ivanovické radnice ohledně uklízení chodníků od nánosů sněhu. Stejně tak zůstávaly opakovaně bez odezvy dotazy zasílané internetovou poštou starostovi, místostarostovi a tajemníkovi. Vedení města si podle všeho vůbec nedělá těžkou hlavu z toho, že odmítnutím informovat lidi z Vyškovska o práci svého úřadu porušuje zákon.

Případů, kdy se redakce nedočkala odpovědí, není málo. Například v minulých týdnech se radnice nevyjádřila k otázce rozpočtu na letošní rok nebo k oslavám stého výročí povýšení Ivanovic na město. „Promiňte, ale nemohu poskytovat žádné informace,“ říkal opakovaně na telefonický dotaz tajemník Jan Kovář, který plní neoficiálně funkci mluvčího radnice.

Vyjádřit se odmítnul i starosta Josef Lysák. Dokonce přiznal, že o rozhodnutí neposkytovat Deníku informace hovořil na městské radě. „Stanovisko rady je takové, že informace nebudeme podávat. Zprávy jsou na webu a na úřední desce,“ řekl Lysák.

Ty však nejsou zrovna nejčerstvější. Poslední údaje o dění ve městě jsou z prosincového zasedání zastupitelstva.

Situace se vyhrotila hlavně kvůli tomu, že Deník obhajoval obyvatele bydlící v ulici Osvoboditelů a blízkém okolí. Nejprve se spor rozhořel kvůli prašné skládce stavební drti. Lidé měli obavy, zda tam město nechce zřídit recyklační dvůr. Radnice doznala, že po zásahu hygieniků postupně úložiště zruší a prozatím suť přikryla plachtami.

Poté se lidé ze stejné lokality ohrazovali proti plánovanému zařazení ulice Osvoboditelů do průmyslové zóny. Přestože se pod prohlášení o souhlasu podepsalo několik desítek lidí, starosta případ zlehčoval a označil ho za problém jediného obyvatele Ivanovic. „Je to výplod jedince, o kterém všichni obyvatelé vědí, co je zač,“ dodal včera ivanovický starosta. Někteří další prý podle Lysáka ani nevěděli, co podepisovali, a žádali starostu o vyškrtnutí.

Novináře nazval Lysák úhlavními nepřáteli.

Záležitost se nelíbí Syndikátu novinářů. „Podle zákona o svobodném přístupu k informacím musí radnice odpovědět na písemný dotaz, snad jen s výjimkou záležitostí podléhajících třeba obchodnímu tajemství,“ řekl manažer Syndikátu novinářů České republiky Jan Punčochář.

Navíc dodal, že úředník nemá právo odepřít informace žádnému člověku, natož novinářům, kteří zastupují veřejnost a mají právo mít údaje o všem, co se na radnici děje. Novináři tak působí jako jakýsi prvek kontroly. „Podle mého názoru, pokud by případ dospěl až k soudu, soud nařídí informaci poskytnout,“ dodal Punčochář.

Přestože redaktorka starostu několikrát na zákonnou povinnost upozornila, reagoval tak, že nařízení se neobává. Uvedl však, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří, a přece jenom sdělil několik obecných slov o připravovaných městských oslavách.