Na neutrální půdě se chtějí s lidmi už na jaře setkávat starosta Karel Jurka i místostarostové. „Lidé se můžou ostýchat sejít se s námi v kancelářích, mají raději neformální prostředí. Až to počasí dovolí, chceme jim tuto možnost dát,“ potvrdil Jurka.

Starostovna bude bezbariérová, ke svému představiteli města se tak dostane každý. „S místostarosty se budeme střídat. Plánujeme vyrazit také místních částí,“ nastínil.

Lidé se tak potkají i s místostarostkou Karin Šulcovou. „Čekám, že oslovíme i jiný okruh lidí než ty, co s námi komunikují přes sociální sítě nebo přímo na radnici. Počítám, že lidé přispějí novými podněty a názory. Hodláme o nich diskutovat,“ přiblížila svá očekávání Šulcová.

Nápad se líbí třeba Tereze Dokoupilové. „Za zdmi úřadu může být jednání pro člověka nepříjemné. V uvolněnějším prostředí se může rozvinout přínosnější debata. Já bych chtěla prodiskutovat třeba řešení nepořádku v řece Hané,“ uvedla mladá žena.

Vyškovské kino Sokolský dům. Ilustrační foto.
V kině mění časy rezervací. Kvůli nevyzvednutým vstupenkám

Nepříjemných otázek a témat se Šulcová nebojí. „Každý už je mohl položit přes sociální sítě. Není to tváří v tvář, takže je to i jednoduší. Jsem připravená odpovědět na jakékoliv dotazy. Nebojím se a myslím, že ani není důvod,“ usmála se Šulcová.

To potvrzuje i Koštial. Za tři roky zažil jen jeden nepříjemný výstup. „Jednalo se o velmi agresivní paní, která se mnou nechtěla diskutovat, jen na mě řvát,“ řekl starosta Mikulova. Připustil, že nepříjemné dotazy zaznívají. „Proto tam jsem, abych na ně odpověděl,“ je si vědomý.

Starostovna
Starostovnu už tři roky provozuje na náměstí před radnicí mikulovský starosta Rostislav Koštial.

S jejím fungováním je spokojený, díky podnětům zavedli třeba dálkové ovládaní na zavírání hřbitova.

Velmi nepříjemnou situaci prý zatím zažil jen jednou.

V Mikulově se inspirovali představitelé Vyškova.

Také oni vyrazí do ulic a místních částí mezi lidi.

Odezva od obyvatel Mikulova na starostovnu je prý vynikající. „Je docela úsměvné, když stojí fronta a lidé se občas pohádají kvůli předbíhání. Je to paradoxní, protože mám stánek přímo před radnicí, ale tam lidí nepřijdou,“ podotkl Koštial.

Za jedno sezení běžně popíše dva listy A4. „Měl jsem třeba stížnosti na otevírací dobu hřbitova. To nás vedlo k instalaci dálkového ovládání,“ uvedl příklad Koštial.

Ani v řadě jiných měst jižní Moravy se komunikaci s obyvateli nebrání. Jejich představitelé volí různé formy. Třeba v Adamově na Blanensku můžou lidé každý rok vybírat deset největších problémů města. Starosta Znojma Jan Grois je zase velmi aktivní na sociálních sítích. A v Hodoníně pořádají besedy se starostou a místostarosty. „Projekt fungoval i za minulého vedení. My jsme na něj navázali v březnu a v dubnu chystáme další,“ informoval starosta Libor Střecha s tím, že zamíří i do místních částí.

Je přesvědčený, že dnešní společnost možnost osobně se setkat se starostou vyžaduje. „Má být vše otevřené a lidé by se mezi sebou měli umět bavit,“ uvedl Střecha.