Lidé by si ji měli vzít k srdci. Obzvlášť ti, kteří trpí srdečními potížemi. Těm dostatečný pitný režim a pobyt ve stínu zase doporučuje vyškovský kardiolog Pavel Veselý. Vyškovská nemocnice zatím ale nezaznamenala případ náhlého kolapsu z vedra. „Zatím sem nikoho nepřivezli, uvidíme, co bude dál,“ potvrdil Synek.

Aby lidé snáze překonali tropická vedra, vydávají se k vodě. Ale i tam se jim může dlouhý pobyt na přímém slunci vymstít. „V letošním roce se u nás naštěstí ještě nikomu zle z vedra a slunce neudělalo. V předchozích letech ale došlo k pár drobným nepříjemnostem. V takových chvílích jsou při ruce naši plavčíci, kteří poskytnou první pomoc,“ uklidňuje veřejnost například vedoucí vyškovského akvaparku Jaroslav Hastík.

Jeho slova potvrzuje i jeden z plavčíků Ondřej Zela. „S nevolností ze slunce a vedra se setkáváme jen málokdy. Lidé si na sebe dávají pozor. Ale když se náhodou někomu udělá zle, měl by se ihned dostat do stínu a pít hodně tekutin,“ radí Zela.

Lehké to nemají v těchto dnech ani členové různých profesí. Třeba vyškovským strážníkům jejich velitel Petr Sedláček povoluje místo kravaty rozhalenku. Smějí také chodit prostovlasí v případě, že nevykonávají zrovna nějaký úřední úkon. Vyškovským strážníkům službu usnadňuje také auto s klimatizací.

Lidé nejsou jediní, kdo má potíže s vedrem. I zvířata ve vyškovském zooparku to nemají v těchto dnech lehké. Ale existují místa, kam se mohou schovat. Jejich stáje jsou otevřené a mají přístřešky, takže často setrvávají ve stínu. „Záleží na druhu zvířete. Koně a buvoly v těchto dnech chladíme vodou. Africká zvířata jsou na takové teploty zvyklá, takže jsou normálně ve výbězích. Drůbež má rybníčky, ve kterých se koupe,“ popisuje situaci v zooparku zooložka Dana Hyláková.

Podle jejích slov si často návštěvníci stěžují, že většinu zvířat neviděli, protože byla zalezlá ve stínu. Ale tito lidé musí podle Hylákové pochopit, že zvířata, stejně jako lidé, těmito vedry trpí. A proto hledají způsoby, jak se ochladit.

Vedra nedělají dobře ani domácím mazlíčkům. „Letos k nám kvůli vedrům mnoho majitelů své psy zatím nepřivedlo. Očekáváme však, že v blízké době začnou. Psy s přehřátím ošetřujeme každý rok. Nejdůležitější je nechat psa v chládku, dodávat mu neustále čerstvou vodu a hlavně ho nikdy nenechávat ve vyhřátém autě,“ radí veterinární sestra Martina Kolkopová z Vyškova.

MILADA ZEMANOVÁ