Už od deváté hodiny ranní přicházejí první hladovci posnídat a popovídat si o fairtrade a lokálních potravinách. Každý návštěvník Férové snídaně přináší nějakou dobrotu, aby se o ni podělil s ostatními účastníky. Nezáleží, jestli je libo sladká či slaná snídaně, každý si přijde na své.

Milovníci sladkého můžou uspokojit své chuťové pohárky hned několika druhy bábovek, koláčků či muffinů. Kváskový chléb si návštěvníci mohou dát s domácí meruňkovou marmeládou či medem od místních včelařů. Obložených chlebíčků s vajíčky od šťastných slepic jsou plné talíře. Ke snídani je i čaj nebo káva a to samozřejmě s certifikací fairtrade. „Je příjemné vidět, že se lidé rádi zapojí do Férové snídaně. Podle mě je pro Českou republiku důležitá především podpora regionálních potravin,“ přibližuje svůj názor další pracovnice knihovny Zdeňka Adlerová.

S desátou hodinou přichází další vlna zájemců o snídani a s ní i neodolatelné dobroty. Začíná se rozvíjet zajímavá debata mezi účastníky pikniku především o lokálních potravinách. „Už několik let se zajímám o to, jak žít eticky, abych naše prostředí omezovala co nejméně. S tím velmi úzce souvisí i využívání regionálních potravin. Lokální potraviny u mě tedy převažují, ale bohužel v této uspěchané době jsem i já občas v situaci, kdy si koupím takové, které nejsou lokální ani fairtrade,“ svěřuje se účastnice pikniku Klára Holíková.

Debaty na podobné téma doprovázejí snídani až do jejího konce. Účastníci jsou do ní tak zapálení, až přestávají mít pojem o čase. „Fairtrade i regionální potraviny kupujeme pravidelně. Myslím si, že v posledních třech letech se rozmáhají i ve Vyškově. Byl bych rád, kdyby tu časem byl i obchod zaměřený na bezobalové potraviny,“ dodává další z účastníků Lukáš Tvrďoch.

Fairtrade je způsob obchodu, který podporuje znevýhodněné pěstitele, řemeslníky i zaměstnance z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Výrobcům fairtrade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z chudoby, žít důstojný život a plánovat svou budoucnost. Spotřebitelům pak dává možnost se při každodenním nakupování snadno zapojit do omezování chudoby lidí na celém světě. Výrobek fairtrade lze mimo jiné poznat podle ochranné modrozelené známky přímo na obalu.

ZUZANA KONEČNÁ