Nátlak a nedostatek informací o možnostech placení stočného. To je podle řady obyvatel Velešovic důvod, proč jsou nespokojení s vedením obce.

„Smlouva, kterou nám předložila starostka, obsahovala úhradu stočného pomocí směrných čísel a lidé ji měli pouze podepsat. Když jsem měla ke smlouvě připomínky, obec mi ji vrátila s poznámkou, že nemohou být různé druhy smluv, že všichni musí mít stejnou podle směrných čísel,“ uvedla například Hana Mrázová.

Ta přitom podle ní nejsou pro řadu lidí výhodná. „Pokud zaplatím za odběr například sto padesáti kubických metrů vody a poté mi obec naúčtuje za stočné dvě stě padesáti, není to spravedlivé,“ uvedla Mrázová.

Navíc tvrdí, že starostka často něco řekne a za okamžik říká něco jiného. „Nemůžeme jí věřit. Ke všemu její způsoby jednání s lidmi nejsou moc demokratické. Příliš nediskutuje. Striktně říká, co bude,“ prohlásila Mrázová.

Někteří obyvatelé Velešovic proto smlouvu nepodepsali a poslali na krajský úřad dopis se stížností. Tamní úředníci jim dali zapravdu. „Cena stočného může být pro veřejnou kanalizaci pouze jedna, nicméně může se lišit způsob zjišťování množství vypouštěné vody,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

V případě, že obyvatel nemá přímé měření množství odpadních vod, ale měří množství odebrané vody z vodovodu a nemá jiný zdroj, je vodoměr podkladem pro stočné. „V ostatních případech může provozovatel kanalizace množství odpadních vod dopočítat nebo stanovit podle směrných čísel,“ doplnil mluvčí.

„To, že jsme zvolili pro všechny směrná čísla, považuji za spravedlivé. Na posledním zasedání zastupitelstva jsme snížili hodnotu směrného čísla na třicet kubických metrů,“ uvedla.

Původně vedení obce určilo šestačtyřicet, což řada lidí považovala za nepřiměřené. Starostka prý ale dřív nevěděla o možnosti dát do smlouvy nižší číslo. Na druhé straně vidí ve snížení počtu kubických metrů jen psychologickou změnu.

„Sice teď budou lidé platit třicet kubíků za osmnáct korun, ale pokud peníze nebudou stačit na provoz čističky, budeme muset cenu zvýšit příští rok a doplatit ztrátu z letošního roku,“ vysvětlila.

Připustila také, že pokud budou i teď lidé nespokojení, navrhne v zastupitelstvu, aby měli možnost platit podle vodoměru. „V případě, že budeme mít pochybnosti o tom, že lidé vypouštějí do kanalizace více vody ze zdrojů, které neprotékají přes vodoměr, pošleme k nim vodoprávní dozor,“ naznačila starostka.