Tradiční setkání budoucích středoškoláků, vedení škol, ale i zástupců firem regionu se tentokrát koná v prostorách Střední odborné školy a Středního odborného učiliště nábytkářského s pobočkou v Rousínově.

Na dřevařské půdě se už od ranních hodin kolem mě tlačí desítky mladých lidí, kteří přemýšlí nad svými dalšími kroky za vzděláním. Letošní veletrh hodlá podpořit hlavně řemeslné obory. „Chceme na příkladu velké a moderní školy ukázat její zázemí a celkový rozsah možností, které svým studentům nabízí,“ vysvětluje jeden z důvodů stěhování veletrhu z vyškovského bývalého Posádkového domu armády ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek.

Někteří už vědí

Kroky organizátorů, jak podpořit výrazný nezájem o rukodělné obory v regionu, vřele vítá třeba mistr odborného výcviku Miloslav Pleva právě z rousínovského učiliště. „Rodiče i děti uvidí, co a jakým stylem se tu vyrábí a že je to zejména o přístupu k žákům. Hlavně si to osahají sami, všechno si vyzkouší. Očima se nejvíc jí,“ je přesvědčený Pleva, který školu zároveň vystudoval.

To už ale vyhlížím dvojici sympatických žaček, které netrpělivě přešlapují u oděvního okénka prostějovské školy. Možná proto jejich rafinovaný outfit nelze přehlédnout.

Dívky zřejmě mají o střední škole jasno. „Většinou jdou cíleně. Deváťáci určitě, děti osmých tříd spíš sondují, co je za rok bude čekat. Máme obory umělecké, takže je třeba vykonat talentovou zkoušku, i o té se zájemci dozvědí. Burzy škol máme rádi, navíc máme velký stánek, jsme zvědaví, co nás tady čeká. Prostředí je oproti minulým ročníkům příjemnějších,“ chválí výběr učitelka Blanka Čechová ze Střední průmyslové školy oděvní v Prostějově.

Nadšení jsou i samotní návštěvníci. „Akce určitě pomůže ve výběru. Přemýšlím nad pokrývačem, nebo nad kovařinou. Myslím, že takové obory budou mít vždycky uplatnění,“ doufá třeba Václav Vrzal z Maref.

Nad právě takovým uvažováním se zcela jistě rozplývají ředitelé učilišť regionu i hlava vyškovského úřadu práce. Ta je ráda, že na veletrhu jsou i některé významné firmy Vyškovska, které hojně zaměstnávají právě absolventy škol. „Přítomnost firem dokazuje, pro koho na trhu práce umí účastníci této přehlídky vychovávat a mnohdy i převychovávat zájemce o zaměstnání,“ shrnuje Marek s tím, že na setkání se prezentuje hned jedenatřicet středních škol a odborných učilišť z celé jižní a střední Moravy. „Firmy si znovu žádají absolventy a to je určitě velký posun. Stále ale platí, že zaměstnavatelé požadují ty, kteří jsou schopní se přizpůsobovat jejich potřebám a dokáží reagovat na změny. A bez vzdělání to není možné,“ zdůrazňuje Marek.

Výtvory učňů

Letošní ročník po loňské úspěšné premiéře nabízí i živou knihovnu povolání, díky níž se budou moct žáci škol přímo u odborníků informovat, co daná profese obnáší. Zastoupené jsou třeba právě pozice truhlář, lakýrník nebo zedník.

V prostorné škole vidí návštěvníci i přímo výsledky práce mladých učňů. O tom, zda volit dílnu nebo kancelář, je už dávno rozhodnutý i třeba Lukáš Surák, který rousínovské učiliště navštěvuje. „Práce se dřevem mě baví, můj otec má navíc stolařskou dílnu, takže i proto jsem si obor zvolil a jsem za něj rád,“ povídá.

Těch tápajících o své budoucnosti je ale v Rousínově poměrně hodně. „Zatím moc rozhodnutý nejsem. Zaujal mě obor kuchař-číšník ve Slavkově,“ říká nejistě třeba deváťák Filip Dušátko z Vyškova.Mezitím je ale živo u barmanského stolečku. S třídílným šejkrem se tu zatím trochu neúspěšně pere mladý barman. Přesto tu nesmím chybět.