„Třináct předchozích ročníků se konalo ve Vyškově, často v Posádkovém domě armády. Letos ale majitelé požadovali tak velké peníze za pronájem, že jsme museli hledat jiné řešení,“ uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí se proto letos poprvé koná přímo v prostorách odloučeného pracoviště Integrované střední školy Slavkov v Rousínově v Tyršově ulici 16. Žáci ho mohou navštívit pouze dnes, a to od půl desáté do osmnácti hodin. „Prezentovat se bude jednatřicet středních škol a středních odborných učilišť nejen z našeho regionu i firmy, které žáky po škole zaměstnávají,“ informoval Marek.

Kvůli dlouho trvajícímu nezájmu o řemeslné obory se pořadatelé rozhodli uspořádat veletrh právě na rousínovské škole. „Rousínov jsme zvolili proto, že jsme chtěli cíleně podpořit řemeslné obory, o které je výrazný nezájem. Už teď je jich na trhu práce nedostatek. Pokud je nebudeme podporovat, z trhu práce nám budou mizet i nadále,“ doplnil Marek.

Střední školy regionu se nové studenty snaží nalákat různými způsoby. „Naše škola nabízí celkem devět oborů. Připravujeme také nový učební obor Operátor skladování, který je vhodný hlavně pro děvčata. Vznikl na základě hlasů ředitelů základních škol a úřadu práce. Pro dívky totiž moc učebních oborů není. Zatím je ale ve stadiu schvalování,“ oznámil ředitel Střední odborné školy a Středního odborného Sochorova Petr Navrátil.

Podle jeho slov by absolventi měli umět třeba naskladnit a zaevidovat zboží a dát ho do konkrétního boxu.

Burza škol slouží hlavně těm studentům, kteří stále váhají o své budoucnosti. Ti, kteří už mají jasno, spíš čekají na dny otevřených dveří. Mezi ně patří i budoucí absolvent Pavel Lukášek. „Na veletrh se nechystám. Jsem už rozhodnutý v tom, kam půjdu. Možná bych využil spíš až dny otevřených dveří. Dost informací se dá také získat na internetu,“ prohlásil Lukášek.

Veřejnosti se postupně otevře většina škol Vyškovska. Žáci často mohou vidět jak škola vypadá zevnitř a nahlédnout i do vyučování. Ve středu tak třeba láká k prohlídce Střední škola zdravotnická a zemědělsko-ekonomická Vyškov, která je otevřená od deseti do sedmnácti hodin nebo Střední škola ekonomiky a podnikání Vyškov, kterou si může veřejnost prohlédnout od devíti do patnácti hodin.