Navštívil dále Univerzitu obrany v Brně, či Komunitní centrum pro válečné veterány Olomouc. „Tam se seznámil nejen s prostory a s činností centra, ale i s historií olomoucké bastionové pevnosti, na jejímž projektu měli velkou zásluhu francouzští projektanti. Poté následovala komentovaná prohlídka historického centra Olomouce. Příslovečným zlatým hřebem zdejšího programu se pak stala exkurze na Fort XVII u Křelova, který byl vybudován v polovině devatenáctého století jako součást prstence předsunutých pevností okolo celé Olomouce a svou konstrukcí i stavem, v jakém se dochoval, představuje bez jakékoli nadsázky evropský unikát,“ popisovala mluvčí.

Instruktoři základní přípravy si ve Vyškově přebrali první letošní nováčky k výcviku.
První armádní nováčci ve Vyškově: po dlouhé době bez respirátorů, opět i ženy

Během svého pobytu navštívil i další místa, jako jsou Český Krumlov, Slavkov u Brna a Praha. Tam navíc v závěru obdržel přímo v kryptě Národního památníku hrdinů Heydrichády odznak výsadkáře třetího stupně, který získal za absolvovaný seskok na letišti v Náměšti nad Oslavou.

Cartier, který při svém výcviku pobýval v České republice vůbec poprvé, byl příjemně překvapený. „Nečekal jsem něco takového. Bylo to velmi intenzivní, zajímavé a jsem opravdu moc rád, že jsem tady mohl být,“ shrnul podporučík.

Ladislav Rebilas je novým velitelem Vojenské akademie Vyškov.
Novým velitelem na Velitelství výcviku ve Vyškově je generál Ladislav Rebilas

Chválil také možnost k ochutnání tuzemské stravy, piva či Becherovky. Nyní sepíše závěrečnou zprávu podobně jako všichni stážisté v cizích zemích. „Tuto dlouholetou spolupráci s Vyškovem velmi oceňuji a věřím v pokračování nastaveného vysokého trendu zdejší stáže,“ dodal plukovník Jean-Charles Peltier.

Ten zároveň také sám recipročně zabezpečuje možnost stáží tentokrát pro vyškovské instruktory ve francouzské armádě a jejích kurzech.