„Tato konference byla zaměřena na kolektivní výcvik jako nedílnou součást rozvoje schopností armád členských zemí aliance a jejich partnerů. Čeští účastníci měli možnost si na domácí půdě spolu se zahraničními kolegy nejen vyměnit informace, poznatky a zkušenosti, ale především diskutovat. A to s klíčovými lídry, špičkami v této oblasti,“ upozornila za Velitelství výcviku-Vojenskou akademii kapitánka Monika Nováková.

Součástí dvoudenního programu vystoupení a diskuzních panelů byla taková témata jako: Možnosti společného výcviku v evropských centrech, účast na vzdělávacích programech a kurzech v mezinárodním vojenském prostředí či tvorba vzdělávacích vojenských programů v reakci na soudobé bezpečnostní výzvy.

„Významnou součástí byl dále výcvik mnohonárodních divizí, management využití a případného sdílení výcvikových prostor, výcvik s podporou simulačních technologií a v neposlední řadě vystoupení zástupců ukrajinské akademie pozemních sil,“ doplnil za spolupořadatele plukovník Ondřej Havel.

Požár osobního auta likvidovali jihomoravští hasiči na D1 u Vyškova.
Ranní komplikace v dopravě. Dálnici D1 u Vyškova zastavil požár auta

Účastníci konference dostali video zdravici vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě, kterým je generál Christopher G. Cavoli. Ten přitom v závěru března také osobně navštívil Mnohonárodní uskupení na Slovensku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přísahu ve Vyškově skládali letošní první noví vojáci a vojákyně. Podívejte se

Zdroj: Videokoláž: Ilona Pergrová, Foto: Hana Jurčová