Celá příprava se odehrávala v modu cvičné mise. Náplň kurzu byla mimořádně pestrá. „Je to opravdu velká škála jak teorie, tak praxe, nezbytné pro pohyb v krizových podmínkách,“ vysvětlil major Radim Brloh, který akci koordinoval.

Diplomaté, které vyslalo Ministerstvo zahraničí, prošli náročným výcvikem. „Ten se odehrával v přilehlém Vojenském výcvikové prostoru Březina. Účastníci se tam přesunuli z kasáren hned po výdeji výcvikového materiálu a ústroje. Jejich hlavní základnou se staly prostory Dělostřelecké střelnice Kotáry,“ přiblížila za Vojenskou akademii kapitánka Monika Nováková.

Speciální příprava zahrnovala například úvod do vojenství, vyjednávání, výslechy, psychologii práce ve skupině, nácviky lanových technik, minové nebezpečí, nácviky napadení základny, základy přežití, nácvik pohybu v prostoru zasaženém požárem, nácviky evakuace základny a první pomoci.

Na kurzu se účastníci dále naučili mimo jiné, jak reagovat na minové nebezpečí či při nálezu nevybuchlé munice. Užitečné může být také vyjednávání s ozbrojenci nebo psychologie zajetí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budoucí vojáci i záložníci nastoupili ke kurzu v Dědicích. Podívejte se

Zdroj: Foto: Velitelství výcviku-Vojenská akademie, Koláž: Deník/Jakub Dostál