VZNIKNE CENTRUM PŘIROZENÉHO PORODU

Rekonstrukce části porodnice pokračuje v areálu vyškovské nemocnice. Ženy tu využijí koncept nového Centra přirozeného porodu. „Jeho budování si částečně vyžádalo reorganizaci stávajícího pracoviště, která ale žádným způsobem nezasahuje do běžného chodu porodnice a neovlivňuje kvalitu, bezpečí, soukromí, klid rodiček a jejich novorozených potomků. Centrum nabídne to nejmodernější zázemí k porodům a poporodní péči v současnosti,“ upozornila mluvčí vyškovské nemocnice Šárka Urbánková.

Náklady dosahují na necelých třiačtyřicet milionů korun. Pokrývá je Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem Nemocnice Vyškov. „Akce je rozdělená na tři části. Dvě z nich už začaly, třetí pracovníci zahájí na konci ledna tohoto roku,“ sdělila krajská mluvčí Alena Knotková.

Jednotlivé etapy a části na sebe navazují a jejich ukončení se může ještě drobně změnit. „Pokud bude zhotovitel v předstihu, nejzazší termín pro dokončení je třetí říjen letošního roku,“ doplnila Knotková.

Centrum vznikne úpravami gynekologicko-porodního oddělení v budově C, které se rozšíří o dva boxy. „Zvýší se standard vybavení jeho lůžkové části a vznikne nový prostor pro ambulantní část tohoto oddělení. Součástí akce je i dodávka interiérového vybavení a zdravotní techniky,“ dodala Knotková.

Veterináři objevili nové ohnisko ptačí chřipky. Snímek je ilustrační.
Ptačí chřipka ve Vážanech nad Litavou. Veterináři zjistili nákazu u slepic

Celkem bude k dispozici pět sálů s vlastním sociálním zařízením, dva z nich budou vybavené speciální vanou. Projekt řeší i rekonstrukci prostor pro šestinedělí. Každý lůžkový pokoj bude mít vlastní sociální zázemí. Nová podoba porodní části počítá také s příjmovou ambulancí, neonatologickým zázemím, recepcí, sekčním sálem, zázemím pro personál a se sklady.

DEMOLICE UVOLNÍ PROSTOR I PRO LESOPARK

Schválený rozpočet Vyškova pro letošní rok počítá s demolicí stávajících objektů a s terénními úpravami v areálu po bývalém zemědělském podniku Lukrom. Vyčleněná je suma ve výši šedesáti milionů korun. Do budoucna je v plánu komplexní změna území na kombinaci bydlení, služeb, parkování i veřejných ploch či zeleně.

Zástupci radnice řadu měsíců pracují na přípravě revitalizace území v lokalitě Na Hraničkách.Zástupci radnice dlouhodobě pracují na přípravě revitalizace území v lokalitě Na Hraničkách.Zdroj: Jan Vomáčka

Jakmile se vlastníci areálu v nedávné době rozhodli pro definitivní odchod z Vyškova, naskytly se městu nové možnosti. „Jedná se o největší projekt města, který je vyvolaný blížícím se zdvoukolejněním železniční trati,“ připomněl vyškovský místostarosta Karel Goldemund.

Architekt Jakub Kynčl připomněl důležité historické impulzy rozvoje Vyškova. Tvář města ovlivnil vznik cukrovaru a zavedení železnice, ve dvacátém století pak vznik Vojenského újezdu Březina či zakládání průmyslových zón. „Zdvoukolejnění trati je další příležitostí, jak město významně posunout,“ zmínil architekt.

KVŮLI PRODUKCI BIOMETANU INVESTUJÍ STOVKY MILIONŮ

Dvě stě milionů korun investuje soukromá společnost do přestavby stanice EFG Vyškov BPS na moderní biometanovou stanici. Jde o produkci takzvaného zeleného plynu, jež je zároveň plnohodnotnou alternativou fosilního zemního plynu. Provozovatel se nadále hodlá zaměřovat na využití biologicky rozložitelného odpadu, nikoli účelově pěstovaných plodin.

Nová kapacita stanice pojme třicet tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně místo dosavadních dvanácti tisíc. Rozšíření absolvuje i příjmová hala s novou vzduchotechnikou kvůli odstranění zápachu. Akce zahrnuje mimo jiné i výstavbu nové skladovací jímky, plynojemů a rozšířeného administrativního zázemí pro nové zaměstnance stanice.

Vizualizace rozšíření vyškovské bioplynové stanice.Vizualizace rozšíření vyškovské bioplynové stanice.Zdroj: Skupina EFG

Práce začaly už loni, skončí během letošního roku. „Věříme, že během druhého kvartálu naplno spustíme výrobu biometanu,“ uváděl Pavel Bureš, technický ředitel Energy financial group.

PRÁDELNU CHRIŠTOF NAHRADÍ VE VYŠKOVĚ BYTY

Nové bydlení najdou zájemci v sedmi bytových domech, které stavaři vybudují v areálu bývalé vyškovské prádelny Chrištof. Projekt zahrnuje celkem 299 bytů s parkováním v naprosté většině případů v podzemních garážích. Všechny byty budou zároveň dostupné také výtahem.

Vize bytových domů místo prádelny Chrištof.Vize bytových domů místo prádelny Chrištof.Zdroj: se souhlasem Tomáše Kalába

Zahájení prací tady soukromí investoři odsouvají už několik let. „V této chvíli vše pokračuje tak, že bychom mohli možná začít už letos na podzim,“ sdělil začátkem ledna ředitel brněnské stavební firmy Tomáš Kaláb.

Možný je však další odklad související se stavem národní ekonomiky. „Osobně si myslím, že ještě chvíli potrvá, než začne všechno fungovat, jak má. Odhaduji tedy, že kopneme až na jaře 2025,“ dodal Kaláb.

ROZŠÍŘÍ ŠKOLKU VE SLAVKOVĚ U BRNA

Už na jaře má podle předběžných informací začít rozšíření a modernizace Mateřské školy Zvídálek na Koláčkově náměstí ve Slavkově u Brna. Také díky rekonstrukci stávající budovy tak může kapacita v lokalitě narůst až na stovku dětí místo stávajících pětatřiceti.

„Zdvojnásobení objemu plochy docílíme rozsáhlou rekonstrukcí stávajících budov a přístavbou nového objektu v dvorním traktu, který bude propojený s uliční budovou spojovacím krčkem,“ vysvětloval za město před časem vedoucí Odboru správy majetku, investic a rozvoje Petr Lokaj.

Vizualizace plánovaného rozšíření Mateřské školy Zvídálek.Vizualizace plánovaného rozšíření Mateřské školy Zvídálek.Zdroj: se souhlasem Města Slavkov u Brna

Uspořádání budovy bude v obou patrech shodné. Vždy se při jedné učebně pro pětadvacet dětí nachází přípravna jídla, umývárna s toaletami pro děti, šatna, sklad nebo kabinet a zázemí pro dvě učitelky. V podzemním patře nového objektu vznikne kuchyně a technické zázemí. Samotný objekt evokuje větší zahradní altán složený z kostek s plochou zelenou střechou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mimozemská ZOO? Výstava ukazuje Vyškovanům život na jiných planetách

Zdroj: Deník/Jakub Dostál