Aby ale výlovy stály za to, potřebují rybníky péči a údržbu. Jediným řešením je zvednutí stavidla, slovení ryb a vyčištění.

Vyškovští rybáři se příští týden chystají na akci, která v okresním městě nebyla dlouho k vidění. „Získali jsme dotaci dvaceti milionů na obnovu největšího rybníku Vyškovska, v příštím týdnu vylovíme Velký Kačenec,“ uvedl předseda místní organizace Moravského rybářského svazu Petr Uhlíř.

Podle jeho slov se nedá odhadnout obsádka rybníku. Voda se v něm totiž několik desetiletí neměnila „Už čtyřicet let nebyl vypuštěný. Netuším, nakolik se v něm ryby druhově proměnily. Předpokládám, že se tam kromě kaprů objeví štiky, candáti či líni,“ zmínil Uhlíř.

U výlovu rybníka nesmí chybět ani prodej kaprů a jiných sladkovodních ryb. „Počítáme s prodejem, ale nebudou to šupináči z Kačence. Veškeré slovené ryby totiž půjdou zpět do sportovního revíru,“ upřesnil předseda.

Dlouholeté zanedbávání rybníku se projeví také na objemu prací na jeho obnově. Nejnáročnější bude odstranění zhruba půlmetrového sedimentu. Rybáři ho odvezou a vysypou jako hnojivo na zemědělské pozemky. Narušené břehy bude potřeba stabilizovat. A dojde i k úpravě okolí pro rekreaci.

Odbahnění se loni dočkal také pístovický rybník, který má na starosti Rybníkářství Pohořelice. To kromě něj zajištuje chod dalších čtyř rybníků. „V příštím roce k čištění vodních ploch na Vyškovsku nedojde, v plánu máme odbahnění dvou rybníků na Znojemsku,“ prozradil plány ředitel pohořelického rybníkářství Roman Osička.

Letošní počasí se neprojevilo jen nižší sklizní, problémy nastaly i v životě pod hladinou. „Výlovy ještě zdaleka nejsou u konce, ale předpokládám, že nakonec budeme mít ryb dostatek. I výběrových. Měli jsme ale obavy, protože velmi studené jaro omezilo přírůstky v rybnících,“ s uspokojením řekl ředitel.

Podle jeho slov je Rybníkářství Pohořelice schopné pokrýt poptávku v tuzemsku i v zahraničí. „Vyvážíme ryby na Slovensko i do Rakouska,“ prozradil ředitel Osička.

S blížícími se svátky lidi také zajímá, nakolik se cena ryb změní oproti minulému roku. „Ceny kaprů na předvánočním trhu nebudeme zvyšovat, vlastně už čtvrtým rokem je udržujeme na stejné úrovni,“ ujistil Osička.

Bahno by měli pracovníci vybagrovat také z téměř hektarového rybníku v Hodějicích. „Už čtyři roky se neužíval, proto by jeho obnova byla na místě,“ shrnul hospodář slavkovské pobočky Moravského rybářského svazu Ivo Beránek.