„Začali jsme v únoru, kdy jsme káceli náletové dřeviny. Na náročnou práci jsme lidi sháněli jen s obtížemi. Dělali jsme to až ve čtyřech, ale vše jsme zvládli a uklidili,“ bilancoval předseda pobočného spolku Vyškov při Moravském rybářském svazu Radoslav Kotík.

Pracovníci odborné firmy nyní v nádrži bagrují. „Za ty roky se tam nahromadilo obrovské množství sedimentu. Pamatujme, že od šedesátých let, kdy byla nádrž zkolaudovaná, s ní nikdo nic podobného nedělal. Vyváží nános z polí, pokračovat s tím budou asi ještě měsíc,“ popsal předseda spolku.

Lokalitu v minulosti navštívil také vyškovský ekolog Ivan Novotný. „Před lety jsme tam měli exkurzi se spolkem Zelený Vyškov. V předjarním období byla nádrž částečně vypuštěná, byla to oáza klidu. Stahovali se tam ptáci i hmyz, rostla květena,“ vzpomínal Novotný.

Po vybagrování se pracovníci zaměří na hráz, nová získá i bezpečnostní přeliv. Ten doposud chyběl, minulé bezpečnostní normy ho nepožadovaly. „Hráz je opravdu v katastrofálním stavu, v září budeme hotoví. Počítáme s tím, protože to je podmínka dotace od Vyškova. Přispěla také Pustiměř s podmínkou ovocného sadu pod hrází, zahrne přibližně dvě stovky stromů,“ shrnul Kotík.

REKONSTRUKCE RYBNÍKA

Marchanka byl v desolátním stavu.

Slavnostní otevření na jaře 2024.

Letos dokončí hráz i bagrování nádrže.

Příští rok vysadí zeleň a stromy.

Přibude pláž, lavičky i ovocný sad.

Výsadba podle něj začne na podzim nebo až příští rok na jaře v závislosti na usazení sedimentu. Projekt umožnila zmíněná dotace města ve výši šesti milionů korun. „Spolek je pro nás zájmová činnost, ale práce máme nad hlavu. Výsadbou a zazeleněním pokračujeme následující rok, slavnostní otevření pak plánujeme až na jaro 2024, kdy bude rybník dokončený a napuštěný. Příští rok přitom slavíme sto let naší organizace, chystáme třeba plesy. “ připomněl.

Vyzdvihl obrovskou práci, kterou potřebuje dílo o rozsahu pouhých dvou hektarů. Je tak podstatně menší než třeba nedaleký známější rybník Kačenec. „Je ale oproti tomu v klidnější lokalitě. U Kačence máte z jedné strany silnici a z další fabriky, i když tam přesto míří mnoho lidí. Marchanka byla doposud skutečně v dezolátním stavu, takže se snažíme, aby výsledky práce přetrvaly po celé generace,“ zdůraznil zástupce rybářského spolku.

Na mnoho let tak bude dle jeho slov vystaráno. Vyzdvihl zvláště možnosti přírodního koupání a posezení u pláže nebo ve stínu stromů. To vše budou mít zájemci k dispozici. „Je důležité, aby tam lidé udržovali pořádek a byli ohleduplní nejen k dřevinám. Návštěvníci si posedí na lavičkách, půjdou na procházky a zamíří sem pochopitelně také rybáři,“ slíbil Kotík.

Zmínil čistotu vody s hloubkou čtyři metry u hráze. Zároveň ale platí podobně jaké u mnohých dalších rybníků koupání pouze na vlastní nebezpečí. Žádný plavčík tady dohlížet na rekreanty v létě nebude. Do té doby ale ještě zbývá spousta práce.

„Cyklostezka do Pustiměře bude kvůli pracím dočasně uzavřená. Kvůli stavbě jezdila po hrázi nákladní auta, která ji poničila, vznikne však každopádně hráz zcela nová. Vyškov získá zase další hezký kousek místa nejen pro místní obyvatele,“ dodal Kotík.

Návštěvníci najdou u rybníka také jezírko, které poslouží k zavlažování vysazených ovocných stromů nebo místo pro zachycení sedimentu z polí. Do té doby využijí v regionu i další možnosti pro přírodní koupání. Mají je například U Libuše v Lulči, kde se zájemci baví v zatopeném lomu. Největším lákadlem je ale stále letní areál vyškovského akvaparku, který je pro letošní sezonu již otevřený. „Sezona venkovního koupání u nás pokračuje vždy do konce srpna, v září pokračujeme v závislosti na počasí,“ přiblížil za Správu majetku města Vyškov Jaroslav Hastík.