Kaufland otevřel, jsme poznali okamžitě. Lidé sednou na autobus a zajedou si na nákupy do města. Když přijdou k nám, porovnávají ceny. Kaufland nás utlačuje, cenami rohlíků počínaje,“ říká třeba provozní obchodu v Pístovicích Jana Marková.

Úbytek zákazníků pociťuje i prodavačka Lenka Pukančíková z prodejny v Lulči. „Lidé nákupy ve městě vyžadují. Je tam větší výběr a levněji. Že ceny nemáme vyšší schválně, jim stejně nevysvětlíme. Ale nakupovat k nám chodí pořád,“ řekla Pukančíková.

Menší obchody na vsi tak drží hlavně důchodci. „Nemají možnost vypravovat se na velké nákupy, nepoberou tolik věcí, protože většinou cestují autobusy. Pro ty těžké a objemné potraviny přijdou stejně zase k nám,“ řekla jedna z prodavaček, která se zdráhala prozradit své jméno.
Mladí vesničané ale většinou mají auta. A jezdí do Vyškova. „Většinou nakupujeme v Kauflandu. Do vsi chodím jen pro rohlíky a když něco nutně potřebujeme,“ připustila například jedna z mladých maminek v Hošticích.

Dopustit na tamní obchod ale nedá Marie Bukajová. „Mají tam sice trochu dražší zboží, ale zase mám obchod blízko. Sednu na kolo a nákup mám brzo hotový. Jenom pro maso musím až do Ivanovic,“ posteskla si Bukajová.

Manželé Štejblovi z Drnovic v Kauflandu nikdy nebyli. Nakupovat chodí do tamního obchůdku rodiny Měřínských. Občas tam prý bývají slevy a celkově jsou moc spokojení. Jak ale Měřínští přiznali, Kauflandu konkurovat opravdu nemůžou a supermarket malé obchůdky v blízkém okolí doslova moří. „Nemůžeme soupeřit s nabídkou zboží. Ale nabízíme vlídné přijetí v domácím prostředí, všichni se tu známe,“ porovnávají majítelé.

Květoslava Skopalová z obchodu v Rybníčku má zase jinou zkušenost. „Někdy mám i stejné ceny jako supermarkety, když beru zboží přes velkosklad Makro. Ale na druhé straně, i když odebírám pivo přímo od výrobce, nemám nárok na množstevní slevy a vždycky bude moje zboží dražší. Přesto mám své stálé zákazníky. Většina lidí sem chodí alespoň pro ten základ. A také před výplatou dává více zákazníků přednost malému obchodu. Jsem ráda, že přijdou,“ svěřila se Skopalová.
Jak se vesničtí prodejci shodli, lidé utrácí stále méně peněz kvůli rostoucím cenám potravin. Podle jejich názoru budou malí obchodníci dál živořit a profitovat jen ty největší supermarkety.

Lea Navrátilová