Asi každý už to zažil volání přírody přichází v tom nejnevhodnějším okamžiku a zařízení slibující úlevu není nikde v dohledu. Chybějící veřejné toalety řeší například v Bučovicích, ve Vyškově mají zase otevřeno jen ve všední dny a v sobotu dopoledne. Města tak často spoléhají na soukromé podniky, zejména restaurace.

To je právě případ Bučovic. „Lidé můžou použít záchodky v restauraci Kaťák, případně v hotelu Arkáda," uvedl starosta Bučovic Radovan Válek. Při větších turistických akcích ale město přijímá další opatření. „Třeba během městských oslav, které byly teď v červnu, jsme na náměstí přidali čtyři přenosné toalety," podotkl Válek.

To v bývalém okresním městě veřejné toalety jsou. Jenže třeba v neděli se na ně turista může jen smutně dívat. „Toalety jsou jedna z věcí, na které se turisté ptají nejčastěji. Jsou otevřené přes týden a v sobotu dopoledne," potvrdila Sandra Tvrdíková z vyškovského Turistického informačního centra.

Přes víkend tak lidé musejí spoléhat na benevolentní přístup restaurací. „Navíc o víkendech bývají zavřené obchody, takže to tu pak lidé obíhají a hledají, kde by si ulevili," řekla Tvrdíková.

Veřejné toalety můžou sloužit i místním, pokud jsou náhodou daleko od domova. Přesto je příliš nevyužívají. „Nešla bych tam, mít jakoukoli jinou možnost," prohlásila například Vyškovanka Ilona Dudková.

Poznamenala, že dává v případě naléhavé potřeby přednost využívání sociálních zařízení v restauracích a obchodech. „Jsou čistší a nemusíte tam platit," upozornila žena.

Problémem podle ní může být i umístění toalet. „Je to taková schovaná ulička. Místní, kteří vědí, kde hledat, tam trefí, nevím ale, jak to dokáže někdo, kdo tu nikdy nebyl," podotkla Dudková. Šipek ukazujících směr k veřejným záchodkům si podle ní všimne málokdo.

Tento názor potvrzují i turisté. „Nějakých značek jsem si všiml, ale jestli se podle nich dá dostat na záchodky, to nevím," řekl například Petr Mikel z Brna, který Vyškov nedávno navštívil.

Veřejné zařízení by ale stejně nepoužil. „Když už je to zapotřebí, tak se snažím najít nějakou restauraci, tam to bývá hygieničtější. Navíc tam bývá příjemnější obsluha," podotkl. Peníze podle něj při rozhodování roli nehrají, jde spíš o celkový pocit.

Vyškovské veřejné toalety lidé přesto využívají. „Vykazujeme návštěvnost kolem dvou tisíc lidí měsíčně. Ročně město stojí tři sta tisíc korun, část z toho jsou peníze určené na opravy po vandalech. Škody naštěstí nebývají velké," vysvětlil ředitel Správy majetku města Vyškova Jaroslav Hastík.

To Rousínov nabízí turistům toalety v moderní budově autobusového terminálu a na městském úřadě. „Když se konají třeba výstavy, tak navíc ještě poskytujeme zařízení na staré radnici," sdělila tajemnice městské rady Rousínova Ludmila Havlíčková.

I ve Slavkově u Brna jsou na turisty v tomto ohledu připravení. „Záchodky jsou přímo na náměstí, u městského kina. Toalety přímo na zámku právě prochází generální rekonstrukcí, budou k dispozici tak v polovině července," uvedla vedoucí marketingového oddělení slavkovského zámku Jana Slouková. Lidé tak zatím můžou chodit do zámecké restaurace.

MICHAL CHMELA