DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

„Už dřív jsme opravili kříž na hřbitově a druhý nedaleko od něj. Vloni jsme rekonstruovali kříž před kapličkou a letos nám zbývá obnovit poslední, který je naproti kamenného mlýna,“ potvrdila starostka Ruprechtova Světlana Švarcová.

Kvůli nevelkému rozpočtu musela vesnice požádat o krajské dotace. „Kraj vyhlásil program na obnovu kulturních památek, takže jsme toho využili. Obnova bude stát zhruba sto čtyřicet tisíc korun, ale z uvedeného programu bylo možné požádat pouze o padesát procent z celkové částky,“ řekla Švarcová.

Pokud obec bude v žádosti o dotaci úspěšná, chce využít ještě nějakého dalšího programu a požádat o zbývajících sedmdesát tisíc. „Mám v plánu pokusit se sehnat co nejvíc peněz na opravu kříže, který mimo jiné potřebuje upevnit stabilitu. Také jeho ozdobné pozlacení je téměř neviditelné,“ popsala starostka Švarcová.

Aby vedení obce vůbec mohlo začít s rekonstrukcí, muselo si zajistit restaurátorský záměr. „Mimo jiné jsme také museli čekat na vyjádření památkářů a odbor kultury městského úřadu. Celkový proces byl vážně hodně náročný a hlavně proto doufám, že opravy dotáhneme do konce,“ uvedla Švarcová.