Tradiční ostatky spojené s průvodem masek a následnou veselicí, ale také například turistická zimní vycházka nebo přehlídka orientálních tanců. To je stručný přehled akcí, které si tento víkend můžou užít lidé z Vyškovska.

Polovina února je období, kdy většina lidí vymýšlí co nejlepší masku. Výjimkou nejsou ani Holubičtí, kteří tradiční ostatky spojili s vepřovými hody. „Ty se jako každý rok uskuteční před hostincem U Kapličky a začínají v sedm hodin ráno," uvedl pořadatel akce Miloslav Švábenský.

Zabíjačkové pochoutky jako jitrnice, tlačenky, škvarky a spoustu dalších připravil řeznický mistr se svými spolupracovníky. „Přímo v hostinci bude pro návštěvníky nachystaný zabíjačkový guláš nebo pečínka a během dopoledne venku vařené maso přímo z kotle," lákal Švábenský.

Ostatky zahájí v půl jedenácté dopoledne průvod maškar, který postupně projde celou obcí. „Akce se zúčastní celá řada masek, tradičních i moderních, v čele s medvědem. Od osmi hodin večer bude zábava pokračovat v sále kulturního střediska a v půl jedenácté večer v sále pochováme basu," přiblížil program Švábenský.

V tradici ostatků se v sobotu rozhodli pokračovat také v Dražovicích, kde je začátek průvodu obcí naplánováný na půl hodiny po poledni za doprovodu kapely Lesanka. Basu pak na ostatkové zábavě pochovají účastníci přesně o půlnoci.

Obdobný průběh budou mít sobotní ostatky i v Moravských Málkovicích, kde masky vyjdou na svou trasu už v deset hodin dopoledne. Na masopustní průvod letos nezapomněli ani ve Slavkově u Brna. Tam masky vyjdou od Základní umělecké školy na Komenského náměstí, ale až v neděli, a to přesně v poledne.

Na ostatkovou veselici se v sobotu můžou těšit i obyvatelé dalších obcí, například Kučerova, Letonic nebo Radslavic. Od osmi hodin večer začíná v těchto vsích zábava v kulturních domech, obecních sálech a hospodách.

Jen masopust ale tento víkend lidi z regionu nečeká. Úplně jiný druh tance si lidé užijí v sobotu večer ve vyškovském klubu Peklo. Ten totiž připravil Orient party. Na programu bude pestrá přehlídka všech stylů orientálního tance, který představí hosté z celé České republiky. Tím hlavním bude Pavlína Skalská, vítězka Let´s dance International a Queen of Tarab 2012. Akce začíná v šest hodin večer.

Bavit se lidé budou i jinde. Například ve Vážanech nad Litavou se v sobotu koná už osmnáctý Vážanský jarmark. „Lidé si tam budou moci nakoupit vše od oblečení až po proutěné zboží. Na akci bude zajištěno také bohaté občerstvení," uvedl starosta Vážan nad Litavou Josef Hloužek.

Další akci pořádá v obci svaz chovatelů, a to zítra. „V prostorách chovatelského zařízení se konají prodejní trhy drobného zvířectva a exotů. Potrvají od půl osmé ráno do pravého poledne," zmínil Hloužek.

Organizátoři akcí ovšem myslí i na děti. Ty z Vyškova můžou zítra vyrazit na dětský karneval do Besedního domu. Maškarní Maxihrátky tady začínají ve dvě hodiny odpoledne, na programu jsou písničky, tanečky, soutěže a tombola.

Pro ty, kteří dávají raději přednost zdravému pohybu, připravil na zítřek turistický klub Noha z Bučovic zimní vycházku. „Nebude se jednat o nic náročného, trasa povede od obchodní akademie do Mouřínova a zpět. Takže procházky se může zúčastnit opravdu každý. Začátek plánujeme na dvě hodiny odpoledne," řekl za organizátory Roman Volek.