VÝŠKOVSKÝ DENÍK ROVNOST SE ZEPTAL OBČANŮ V ULICÍCH, ZDA MAJÍ VESNICKÉ OBCHODY ŠANCI NA PŘEŽITÍ. ANKETU NALEZNETE DOLE POD ČLÁNKEM.

Už několik let jsou obyvatelé Podbřežic nebo Černčína odkázaní na obchody v sousedních obcích. Podobných případů na Vyškovsku v poslední době přibývá. Starším lidem nezbývá než jezdit na nákupy autobusem nebo jsou odkázaní na pomoc sousedů a příbuzných.

V takové situaci se ocitli například obyvatelé Chvalkovic na Hané, místní části Ivanovic na Hané. „Dřív tu bývala prodejna, ale soukromník ji prodal. Dnes jsou v ní motorkáři. Nakupovat musíme v Ivanovicích, máme to něco přes dva a půl kilometru. Pro starší lidi, kterých je ve vesničce hodně, je to ale problém,“ uvedl místní obyvatel Bohumil Čumpl.

Ten pamatuje, že ve vsi býval i obchůdek v soukromém domě. Zanikl ale, když se majitel odstěhoval.

Chvalkovický osadní výbor jedná s Městským úřadem v Ivanovicích na Hané, jak situaci vyřešit. „Máme už východisko, ale nebude to raz dva. Městský úřad koupil budovu bývalé hospůdky v soukromém domě a zase ji prodal dál. A to Vladimíru Tirpákovi, majiteli chvalkovického zámečku, který bude otevírat penzion pro důchodce. Tirpák slíbil, že tam zprovozní prodejnu,“ dodal Čumpl.

Nedávno zanikla také prodejna potravin v Podivicích. Vesnička uprostřed vojenského prostoru je odkázaná na pojízdnou pekárnu z Drysic, která tam jezdí každé pondělí, středu a pátek od osmi do půl deváté ráno. Řešení problému zatím starosta obce Jiří Marák nevidí. „Tak malá obec jako my nemůže sama obchod provozovat. Nabízíme prodejnu k pronájmu za směšné peníze a úhradu elektřiny, ale nikdo nereaguje,“ uvedl Marák.

Někde sice obchod stále mají, ale obchodníci zkracují otevírací dobu. Například v Moravských Málkovicích před nedávnem zkrátili prodejní dobu do šestnácti hodin.

Živnostníkům se už provozování obchodů v malých obcích prostě nevyplácí. O uzavření prodejny začíná uvažovat třeba majitel obchůdku v Olšanech Květoslav Slavotínek. „Lidi dělají větší nákupy v supermarketech, u nás jsou to útraty za dvacet, třicet korun. Kupují jen, co zapomenou jinde. Jakmile přijde Pennymarket do Rousínova, asi to zabalím,“ uvedl Slavotínek. Jeho obchod ve Vyškově se prý s konkurencí vypořádává bez potíží.

Přesto leckde stále vesnické obchody bez problémů fungují. Například v Bohatých Málkovicích jsou dokonce dva. Minulý týden otevřel druhý obchod provozovatel hospůdky, který slibuje, že zboží prodá i ve večerních hodinách.

Mají vesnické obchody šanci na přežití?

Marie Štěpančíková, 66 let, důchodkyně, Vyškov

Domnívám se, že nemají, protože mají velice drahé zboží. Například já bydlím na Hraničkách. Máme tam takový malý market, ale to zboží je tam opravdu předražené. Můžu říct, že tam nakupuji minimálně, raději si zajdu nakoupit do nějakého obchodního řetězce. Vím, že to není dobře, ale ceny jsou opravdu rozhodující.

Marie Štěpančíková, 66 let, důchodkyně
Ladislav Selinger, 62 let, důchodce, Rousínov

Myslím si, že moc velké šance proti velikým supermarketům nemají. Vidím to i u nás. Většina lidí chodí do velkých obchodů. Ty mají totiž všeobecně nižší ceny. Pro nás doma je to také lepší. Myslím si, že cena je dnes pro většinu lidí to úplně nejdůležitější.

Ladislav Selinger, 62 let, důchodce
Jiřina Brandýsová, 47 let, bez zaměstnání, Tučapy

Asi moc velkou šanci nemají. Je to škoda, protože ve velkých obchodních domech je všechno z dovozu a já si myslím, že naše výrobky jsou nejlepší. Bohužel do malého odchodu nakupovat nechodím. Když přijedu odpoledne z práce, tak už tam skoro nic nemají. Nevím, jestli je to zásobováním, ale možná ano.

Jiřina Brandýsová, 47 let , bez zaměstnání
Zdeněk Růžička, 45 let, OSVČ, Brodek u Prostějova

Každý sektor trhu má právo na přežití. Ale je potřeba, aby se orientoval na záležitosti, které velké obchody nemohou obsáhnout. Tedy najít ten správný sortiment. A také může být vstřícnější k zákazníkům, což u velkých supermarketů nebývá. Velké hypermarkety mají sice všeobecnou nabídku, ale všechno je tam stejné.

Zdeněk Růžička, 45 let, OSVČ
Marie Kupčíková, 51 let, pomocnice v kuchyni, Zvonovice

Já do malých obchodů nakupovat nechodím, protože je tam pro mě hodně draho. U nás ve Zvonovicích takový malý obchůdek ani není. V Rostěnicích ho už mají, ale pro nás je to trochu z ruky, takže tam zajdeme spíš výjimečně. Ale mám dojem, že tam celkově moc lidí nechodí.

Marie Kupčíková, 51 let, pomocnice v kuchyni
Lenka Beránková, 24 let, fakturankta, Nemojany

Nakupuju ve Vyškově i u nás na dědině. Mám takový obchod přímo za domem. Já si myslím, že šanci na přežití má. Právě proto, že to mám při ruce, ale mohu potvrdit, že je i dobře zásobovaný. Můžeme tam udělat i větší nákup a ten kousek to odnesu i v rukou. Já supermarkety nepreferuji a raději nakupuji v obchodě, kde není moc lidí.

Lenka Beránková, 24 let, fakturankta
Tomáš Horák, 13 let, žák ZŠ, Lysovice

U nás taky máme malý obchod, ale já do něj moc nechodím taky proto, že moc nenakupuji. A když už, tak radši jedu s mámou a tátou do supermarketu. Líbí se mi tam o hodně víc, je tam mnohem větší výběr než u nás, téměř všeho druhu zboží. Takže já raději jsem ve větších obchodech.

Tomáš Horák, 13 let, žák ZŠ
Anděla Doležalová,42 let, bez zaměstnání, Rousínov

Samozřejmě, že mají šanci přežít a měly by. Když tyto obchody přestanou fungovat, tak lidem nezbude, než jezdit do měst. Žádná volba. A taky to něco stojí, už jen cesta tam a zpátky. V supermarketech je sice větší výběr, ale na vesnici mívají třeba potraviny čerstvější a svoje. A ti obchodníci vědí, co u nich kdo bere.

Anděla Doležalová, 42 let, bez zaměstnání