Zlatým Ámosem 2008, ale také Dětským Ámosem, Ámosem sympaťákem a Média Ámosem se v pátek 28. března 2008 stala Emílie Kostrbová, profesorka češtiny a dějepisu z Gymnázia Bučovice. Emílie Kostrbová je teprve čtvrtou ženou v patnáctileté historii ankety, která získala toto ocenění a vůbec první nositelkou titulu Zlatý Ámos ze základní či střední školy na území Jihomoravského kraje.

Osobní dar v podobě keramické sošky Věstonické Venuše předal paní Emílii Kostrbové ve středu 23.4. 1.náměstek hejtmana Jihomoravského kraje ing Milan Venclík. Předání daru proběhlo v prostorách Gymnázia Bučovice a spolu s Milanem Venclíkem se jej zúčastnila i starostka Bučovic Šárka Šilerová, ředitel Gymnázia Bučovice Jiří Vlček a RNDr. Hana Slobodníková, vedoucí oddělení vzdělávání odboru školství Krajského úřadu Jmk.

Při předání ve třídě Emílie Kostrbové Milan Venclík řekl: „Věstonická Venuše je pro mne symbolem bohatství a tradic jižní Moravy. Mnohem důležitější je však to, co pro mne znamená z hlediska přítomnosti a budoucnosti jižní Moravy. A tím jsou bezesporu vzdělání lidé. Je dobře, že i dnes máme vynikající učitele jako je paní profesorka Kostrbová. Z dostupných materiálů vím, že cesta k ocenění Zlatý Ámos byla velmi náročná a já musím při této příležitosti ocenit Vaši práci a nadšení i podporu, kterou máte u Vašich žáků. Děkuji i za vzornou reprezentaci Jihomoravského kraje.“

Peter Šovčík