Doufá, že se podaří získat nejméně stejný počet veteránů jako v minulých letech. „Vystavovatelé loni přivezli přibližně tisíc aut. Jsme s nimi v kontaktu a řekli jsme jim, že s nimi počítáme,“ ujistila Oubělická.

Od ledna se majitelé veteránů můžou na akci přihlašovat, festival se bude konat pravděpodobně 30. června.

Zámek plánuje i novinky. „Návštěvníkům nejvzácnější auta představíme a vyhlásíme soutěž o nejhezčího veterána,“ dodala ředitelka. Pořadatelé připravují také program pro děti.

Při příležitosti stého výročí vzniku Československa chtějí akci stylizovat do časů první republiky. „Budou tu ukázky dobového oblečení a různá hudební vystoupení,“ upřesnila Oubělická.

Pořádání festivalu vyjde na statisíce korun. „Bude třeba zajistit objízdnou trasu, doprovodný program, toalety a spoustu dalšího. Očekáváme ale, že akce bude zisková a investice se vrátí,“ řekla mluvčí města i zámku Veronika Slámová. Zámek požádal o dotaci Jihomoravský kraj a organizaci CzechTourism.

Radost ze zachování tradice má vedoucí 1. Veteran car clubu Třebíč Pavel Mergental, který na akci jezdil pravidelně. „Je dobře, že se bude dál konat. Vždy se vydařil a příští rok se tam určitě chystáme znovu,“ prohlásil Mergental.

Festival je vítaná událost také pro slavkovské hotely a restaurace. „V termínu Oldtimer festivalu jsme měli plnou restauraci a také v hotelu se ubytovala spousta lidí,“ konstatoval třeba vedoucí restaurace hotelu Austerliz Jiří Zukal.

Veteránfest navazuje na původní festival Oldtimer, který se konal každé léto od roku 1993. Navštěvovalo jej okolo deseti tisíc lidí. Letos se nekonal proto, že policie pátrala po vedoucím vydavatelství IBS Motopress. Společnost akci pořádala.

Vedení slavkovského zámku se ji marně snažilo kontaktovat a dodnes nedostalo žádné vyjádření. „Smlouvu tak považujeme za ukončenou,“ dodala Slámová.

ADAM LUKŮVKA