Víc než stometrové stožáry, které by narušily krajinný ráz. Tak jako bojovaly obce v okolí Rousínova proti stavbě dvou větrných elektráren, nelíbí se některým vesnicím Slavkovska záměr společnosti Ventureal. Ta chce taky postavit dva větrníky, a to u Bošovic.

Přestože její snahy o získaní povolení byly zatím neúspěšné, nevzdává se. „Nedávno jsme požádali slavkovský stavební úřad o zásah do krajinného rázu, tedy výstavbu větrníků. Bohužel jsme ho nedostali. Z původních šesti elektráren chceme u Bošovic vybudovat jen dvě a od tohoto záměru neupustíme,“ svěřil se včera jednatel společnosti Ventureal Alexander Szotkowski.

Pracovnice odboru stavebního a územně plánovacího úřadu Dagmar Svobodová uvedla, že řízení kvůli výstavbě větrných elektráren u Bošovic před časem zastavila. „Firma mi sice dodala žádost, ale ta neměla všechny náležitosti. Dala jsem jí lhůtu, do které má problém napravit. To se ovšem nestalo,“ vysvětlila Svobodová.

Pokud tedy společnost bude chtít vybudovat větrníky u Bošovic, musí podat novou žádost. „Zatím ke mně ovšem žádná nedošla. Proto ani nemůžu zahájit nové řízení,“ řekla Svobodová.

Že už se třeba nikdy žádné nepovede, v to doufají obce, které s výstavbou ani trochu nesouhlasí. Jednou z nich jsou například Otnice. „Do naší krajiny se taková monstra vůbec nehodí. Na Moravu přece patří remízky, pole, vinohrady. Ne takové kolosy. Například sluneční kolektor by nám vůbec nevadil, ten nijak nevyčnívá do okolí. Větrníky ovšem ano,“ uvedl otnický starosta Pavel Prokop.

Ten ještě uvedl, že až na samotné Bošovice vadí plánovaná stavba větrných elektráren i blízkým Těšínům, Borkovanům nebo Velkým Hostěrádkám.

Ovšem i souhlas Bošovických závisí na tom, jestli větrníky budou působit problémy nebo ne. „Nedokáži si představit, jakým způsobem by elektrárny měly znehodnotit krajinu. Jak plány společnosti Ventrureal pokročili, ale nevíme. Ať si odborníci rozhodnou, jak uznají za vhodné. Pokud dají stavbě zelenou, bouřit se nebudeme,“ naznačil bošovický starosta Jaroslav Šimandl.

Ačkoliv vybudování větrníků posvětili zpracovatelé takzvané EIA dokumentace o vlivech elektráren na životní prostředí, krajští úředníci se s nimi ovšem v názoru rozešli a vydali nesouhlasné stanovisko.

Pokud se firmě nepodaří prosadit svůj záměr, nebude jediná v okrese. Nedávno rousínovští stavební úředníci zamítli záměr společnosti Eldaco vybudovat větrné elektrárny v katastru Rousínova. Podnik se ovšem proti jejich rozhodnutí odvolal ke krajskému úřadu a čeká na vyjádření jeho pracovníků. To by mělo padnout na konci srpna.