„Každý by si měl dobře rozmyslet, jestli vyrazit ven. Byl bych opravdu moc rád, kdyby hlavně běžkaři nechodili do lesa. Na větvích je silná námraza, na cestě ledovka. Hrozí nebezpečí úrazu,“ řekl revírník státních lesů Jiří Dobeš.

Větve stromů jsou podle něj obalené ledem silným až pět centimetrů. Lámou se a padají na zem klidně i z dvacetimetrové výšky. „Větve jsou úplně nahnuté směrem dolů. Naši pracovníci projížděli lesní cestu z Pavlovic k Orlovicím. Celý den odhazovali zlomené větve i vršky stromů z cesty,“ popsal Dobeš.

Podle něj se nyní lehce lámou všechny stromy, listnáče i jehličnany. Ze smrků, borovic či jedlí padají rovnou celé vrcholky stromů. „Kdyby to někomu spadlo na hlavu třeba z desetimetrové výšky, tak by to určitě nedopadlo dobře,“ varoval Dobeš.

Zvěř potřebuje klid

Podle něj nynějším počasím velice trpí lesní zvěř. Návštěvy lesa by jí ještě přitížily. „Viděli jsme divoká prasata, která vůbec nechtěla utéct z cesty. Když totiž skočí do ledové krusty, odírají se jim spárky až do krve. Tu jsme ostatně už v přírodě několikrát pozorovali,“ doplnil Dobeš.

Že před člověkem už ani neprchají jinak tak plachá zvířata, jako jsou divocí vepři, je alarmující podle pracovníka odpovědného za správu myslivosti odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu Pavla Smejkala. „Je už opravdu zle. Kombinace vysoké vrstvy sněhu s námrazou je pro zvěř nejhorší ze všeho. Trpí hlavně srnčí zvěř, postává na cestách a nechce do ledu. Myslivci samozřejmě přikrmují, je ale potřeba, aby zvěř měla taky klid,“ nabádal Smejkal.

Podle něj by bylo dobré, kdyby třeba zemědělci pluhem odkryli zvěři cestu k potravě. Lesníci se podle Dobeše snaží prohrnout hlavní cesty v porostech.